birgün

18° PARÇALI BULUTLU

Kulis: Kılıçdaroğlu’nun olası adaylığında 'genel başkanlık' için iki formül gündemde

CHP kulislerinde, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olması halinde iki formül konuşuluyor. İlk formül, Kılıçdaroğlu’nun ortak aday gösterilmesinin ardından partinin genel başkanvekili tarafından yönetilmesini öngörüyor. İkinci seçeneğe göre ise Kılıçdaroğlu kurultaya kadar partinin başında kalacak.

SİYASET 22.09.2022 09:30
Kulis: Kılıçdaroğlu’nun olası adaylığında 'genel başkanlık' için iki formül gündemde
Abone Ol google-news

Altılı masanın 2 Ekim’deki toplantısı öncesi Millet İttifakı cephesinin adayına ilişkin tartışmalar yeniden alevlenirken, CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olması halinde iki formül üzerinde duruluyor.

Milliyet'in haberine göre Kılıçdaroğlu’nun aday olması halinde seçimi kazanacağını ifade eden CHP’li kurmaylar, Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanları’nın isimlerinin çeşitli çevrelerce ön plana çıkarılmasına karşı “Adı geçen belediye başkanlarının sahada Kemal Bey için oy istediğini düşünün. Bir de böyle bir politik ortam olacak” değerlendirmesini yapıyor.

Parti kulislerinde iki formül üzerinde duruluyor. Birinci seçeneğe göre; Kılıçdaroğlu’nun ortak cumhurbaşkanı adayı gösterilmesi halinde partiyi genel başkanvekili yönetecek. Genel başkanvekili, vekillik ettiği sürede genel başkanın yetkilerini kullanacak. Kılıçdaroğlu’nun, adaylığını açıkladığı gün parti rozetini çıkaracağı, genel sekretere seçimin ertesi gününe ilişkin partiden ayrılacağına dair bir dilekçe vereceği ifade ediliyor. Partili kurmaylar, “Genel Başkan rozetini çıkardı zaten. Son bir iki yıldır gördünüz mü? Kendisi takmıyor” vurgulamasını yapıyor.

İKİNCİ FORMÜL KURULTAY

İkinci seçeneğe göre ise Kılıçdaroğlu, kurultaya kadar partinin başında duracak. Bu formülü savunanlar seçimden sonra olağan kurultay sürecinin başlatılması ve kurultaya kadar da Genel Başkan’ın görevde kalması gerektiğini belirtiyor.

CHP tüzüğü, Genel Başkanlık makamının boşalması halinde, Parti Meclisi’nin (PM) yeni Genel Başkanı seçmek için kurultayı en geç (45) gün içinde toplantıya çağırmasını, bu süre içinde Genel Başkanlık görevle

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol