Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin Gelir Endeksli Senet sistemi yürürlüğe girdiği sırada AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "Dolar 5-6 lira birden düşecek", "Büyük çıkış yakalayacağız" dediği iddia edildi.

Kulis: Nebati Erdoğan'a 'müjde' vermiş: "Dolar 5-6 lira birden düşecek"

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin Gelir Endeksli Senet (GES) sistemiyle ilgili Saray'a dikkat çeken bir mesaj ilettiği öne sürüldü. İddiaya göre Nebati, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "Dolar 5-6 lira birden düşecek", "Büyük çıkış yakalayacağız" dedi.

Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay, bugünkü "GES: Gidiş endeksli seçim" başlıklı yazısında GES sisteminin açıklandığı günlerde Nureddin Nebati'nin Erdoğan'a söylediği belirtilen sözleri aktardı. Balbay'ın aktardığına göre Nebati, "GES’le dolar 5-6 lira birden düşecek. İklim değişecek. Bize güven artacak. Devamında benzer yöntemlerle sonbahara son derece olumlu bir havada gireceğiz!" ifadelerini kullandı.

Balbay'ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Efendim GES’le kur korumalı mevduat (KKM) sisteminden daha büyük bir çıkış yakalayacağız. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Devlet Malzeme Ofisi (DMO), Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) gibi köklü kuruluşlarımıza endeksli olacak GES’le dolar 5-6 lira birden düşecek. İklim değişecek. Bize güven artacak. Devamında benzer yöntemlerle sonbahara son derece olumlu bir havada gireceğiz!

Nebati bunları Saray’a söylerken elbette yanında değildik. O çevrede haber kaynaklarımız da yok. Ancak bize kadar ulaşan bilgiler bu yönde.

Nebati bu kadar emin konuşunca 'bir kez daha söyle' demişler, 'gerçekten dolar 5-6 lira düşer mi?'

Öyle anlaşıyor ki Nebati hem ağzını açmış hem gözlerini...

Gelinen nokta ortada: dolar 9 Haziran’da 17.21 idi, dün 17.35!

GES’te talep toplama bugün sona erecek ama Nebati’nin umudu sona ermiyor. GES’e ilginin son derece yüksek olduğunu söylüyor ama rakam vermiyor.

Sözün özü GES’le başlayıp devamı gelecek olan açılımlarla ekonomiyi doğrultup seçim zeminini oluşturma hedefi şu an için suya düşmüş görünüyor.

Böylesi durumlar için söylenecek söz şu: Dolar düşmezse Nebati düşer!"