birgün

5° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

Kumköy'de çardak işgali sürüyor: Deniz kaplumbağalarının yuvalama alanına yeni çardaklar eklendi!

Antalya’nın Aksu ilçesinde denize sıfır yapılan Kumköy sahilinde yapılan çardaklar hakkında verilen yıkım kararı uygulanmadı. Deniz kaplumbağalarının yuvalanma alanında olan çardaklara yenileri eklendi.

ÇEVRE 05.01.2023 10:30
Kumköy'de çardak işgali sürüyor: Deniz kaplumbağalarının yuvalama alanına yeni çardaklar eklendi! Fotoğraf: DHA
Abone Ol google-news

Antalya’nın Aksu ilçesinde bulunan Kumköy sahilindeki çardaklara Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yıkım kararı verildi. Deniz kaplumbağalarının yuvalanma alanında bulunan çardaklara zaman içerisinde yenileri eklenirken yıkım iki kez ertelendi.

1,5 kilometrelik Kumköy sahili, 2021 yılının Mart ayında Cumhurbaşkanı kararıyla 'nesli tükenme tehlikesindeki deniz kaplumbağalarının yuvalama alanı' ilan edildi.

Kumköy sahilindeki 700 çardağa ilişkin Ocak 2022'de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca alınan yıkım kararı, AKP'li Aksu Belediyesi'ne gönderildi. Kararı duyan bazı tatilciler, bölgeye gelerek çardaklarını söktü fakat aylar geçmesine rağmen kalan çardaklara dokunulmadı. Aksu Belediyesi, daha önce 29 Ocak olarak duyurulan yıkım kararının 29 Nisan 2022'de uygulanacağını, bölgeye asılan pankartla bildirdi. Nisan ayında yıkıma gelecek 5 personelden 3'ünün Covid-19 testinin pozitif çıkmasıyla yıkım, yine ertelendi.

deniz-kaplumbagalarinin-yuvalama-alanina-yapilan-cardaklara-yikim-karari-uygulanmadi-1109828-1.

Yıkım kararı uygulanmayan alanda bazı kişiler çardaklarda yaptıkları tadilatın ardından yerleşmeye başladı. Bazıları çardakları boyarken, bazı bölgelere ise yenilerinin yapıldığı görüldü. Bakanlıkça asılan "Dikkat. Deniz kaplumbağası yuvalama alanı. Lütfen koruyunuz" yazılı tabelanın etrafı, çardaklarla doldu. Ayrıca bölgeye Kumköy Kültürü Koruma Geliştirme ve Yaşatma Derneği'nce "Caretta carettaların üreme alanı olan bu alana çardak yapmak kesinlikle yasaktır" yazılı tabela asıldığı görüldü.

Yıkım kararı uygulanmayan ve yerleşime açık olan alana, yakın zamanda ise ahşaptan villaya benzer çardaklar yapıldı. Bahar aylarında yüzlerce kişinin bölgeye dönmesi bekleniyor.

(DHA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun