birgün

1° KARIŞIK DUŞ

Kur korumalı mevduatta kurumlar vergisi istinasının esasları belirlendi

Yabancı paraların ve altın hesaplarının, Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi kapsamında açılacak, kur korumalı mevduata ilişkin kurumlar vergisi istisnasının esasları belirlendi. Buna göre, mükelleflerin 31 Aralık 2021 bilançolarında yer alan yabancı paralar ve altın hesapları ile 1 Ocak 2022'den itibaren açılacak işlenmiş ve hurda altın hesabı bakiyeleri istisna kapsamında olacak.

EKONOMİ 11.02.2022 12:42
Kur korumalı mevduatta kurumlar vergisi istinasının esasları belirlendi
Abone Ol google-news

Yabancı paraların ve altın hesaplarının Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüştürülmesinden elde edilen kazançlara ilişkin istisnalara yönelik usul ve esaslar belli oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından hazırlanan, Kurumlar Vergisi Genel Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kurumlar Vergisi Kanunu'na eklenen geçici maddeye göre, mükelleflerin 31 Aralık 2021 bilançolarında yer alan yabancı paralar ve altın hesapları ile 1 Ocak 2022'den itibaren açılacak işlenmiş ve hurda altın hesabı bakiyeleri istisna vergi istisnası olacak.

Söz konusu yabancı paralarını ve altın hesaplarını Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi kapsamında dönüşüm kuru veya fiyatı üzerinden, kanunda öngörülen süre ve şekilde Türk lirasına çeviren kurumlar vergisi mükellefleri, bu istisnadan yararlanabilecek.

ÖZEL HESAP DÖNEMİ TAYİN EDİLEN KURUMLAR DA İSTİSNADAN YARARLANABİLECEK

Kendilerine özel hesap dönemi tayin edilmiş olan kurumlar vergisi mükellefleri de hangi özel hesap dönemine tabi olduklarına bakılmaksızın 31 Aralık 2021 itibarıyla çıkaracakları bilançolarını dikkate alarak, bilançoda yer alan yabancı paralar ve altın hesapları ile 1 Ocak 2022'den itibaren açılacak işlenmiş ve hurda altın hesabı bakiyeleri dolayısıyla istisnadan faydalanabilecek.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol