birgün

13° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

EKONOMİ 05.08.2021 09:50

Kuraklık ithalatı patlatacak

Artan kuraklık nedeniyle özellikle buğday ve arpa ithalatında rekor bekleniyor. ABD Tarım Bakanlığı, Türkiye’nin bu yıl kuraklık nedeniyle 11,5 milyon ton buğday, 2,75 milyon ton arpa ithal edeceğini tahmin etti.

Kuraklık ithalatı patlatacak

EKONOMİ SERVİSİ

Türkiye’de çiftçiler iklim kriziyle mücadele ediyor. Kuraklık krizi en çok hububat üretimi etkiledi. TÜİK tarafından buğdayda rekolte kaybının 1,5 milyon ton civarında olacağı açıklansa da ziraat odaları kaybın çok daha yüksek olduğunu söylüyor. Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde rekolte kayıplarının yüzde 80’e ulaştığı kaydediliyor.

ABD Tarım Bakanlığı’nın (USDA)hazırladığı Türkiye’nin tahıl ve yem üretimini ilişkin raporunda da mayıs ayındaki yağış miktarının azalması nedeniyle ülkede büyük bir kuraklık yaşandığını ve bu kuraklığın arpa ve buğday üretimi etkilediğine dikkat çekildi. Buna göre raporda Türkiye’nin 11,5 milyon ton buğday, 2,75 milyon ton arpa ithal edeceği tahmin edildi.


USDA, Türkiye’nin tahıl ve yem üretimine ilişkin bir rapor kaleme aldı. Raporda Türkiye’de bu yıl yaşanan kuraklığa, buğday ve arpadaki düşük rekoltelere ve Türkiye’nin ithal ettiği ürün miktarının artacağına dikkat çekildi.

Raporda yer alan bilgilere göre Türkiye’de 1 Ekim 2020 ile 30 Haziran 2021 arasında ortalama yağış miktarı 396,2 mm oldu. Bu yağış miktarı uzun dönem ortalamasından yüzde 24, geçen yıldan ise yüzde 23 daha az olarak kaydedildi.

Türkiye’de bu yılki hasadın neredeyse yarısının tamamlandığı belirtilen raporda Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde etkili olan kuraklık nedeniyle buğday fiyatlarının arttığı açıklandı. Bir ton durum buğdayının 2 bin 750 TL olduğu belirtilen raporda geçen yıla göre fiyat artışının yüzde 50 olduğu tahmin edildi.

Bu yılki mayıs ayının son 50 yılın en sıcak mayıs ayı olduğu hatırlatılan raporda bazı bölgelerde verim kayıplarının yüzde 70’e ulaştığı kaydedildi.

BUĞDAYDA İTHALAT REKORU

Öte yandan ABD Tarım Bakanlığı’nın bu sezon Türkiye için rekolte tahmini 16,5 milyon ton oldu. Nisan ayındaki tahmin ise 17,6 milyon tondu. Bakanlığın Türkiye’deki buğday tüketimi tahmini ise geçen yıla göre 1,4 milyon ton artışla 22 milyon ton oldu.

Buğday için ihracat tahmini 6 milyon ton, ithalat tahmini ise 11,5 milyon ton oldu. Bu ithalat seviyesi Türkiye için yeni bir rekor anlamına geliyor. Zira, 2019 yılında 19 milyon ton olan üretimin yüzde 52’si olan 9,8 milyon ton kadar ithalat yapıldı. 2020 yılının ocak-kasım döneminde ithalat 8,7 milyon ton olarak gerçekleşti.

Raporda ayrıca arpa rekoltesi için 7,5 milyon ton olan tahminin 4,5 milyon tona düştüğü belirtildi. Buna göre arpa üretim tahmini mayıs ayına göre yüzde 40 azaldı.

Bu yıl Türkiye için arpa tüketimi tahmini, üretimde geçen yıla göre keskin düşüş nedeniyle 7,5 milyon ton olarak gerçekleşti. Bu tahmine göre 2.75 milyon Türkiye’nin ton arpa ithal edeceği hesaplandı.

Mısır üretim tahmini ise 6,8 milyon ton olarak gerçekleşti. Bakanlığın Türkiye için mısır ithalat tahmini 2,8 milyon ton, pirinç ithalat tahmini ise 450 bin ton olarak gerçekleşti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol