birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

EKONOMİ 07.07.2021 09:37

Kuraklık, ot ve saman fiyatını vurdu

Kuraklık, ot ve saman fiyatını vurdu

Kuraklık nedeniyle otlar büyümeyince besiciler, ot ve samana yöneldi. Hububatta rekolte düşük olunca saman üretimi düştü, fiyatlar ise zirve yaptı. Besici, fiyatı iki kat artan ot ve samanı alamadı, satıcılar da satış yapamadı. Ardahan’a saman satmaya gelen Şanlıurfalı Cuma Altunpark, “Kurtarmıyor ne esnafı, ne fakiri, ne fukarayı, kimseyi kurtarmıyor yani kıtlık var” dedi. Büyük ölçüde hayvancılık ile geçinen Artvin’in Ardanuç ilçesi ile Ardahan’da, ot ve saman satıcıları müşteri beklerken, besiciler artan maliyetler karşısında işlerini nasıl sürdüreceklerini düşünüyor.


Erzurum’un Oltu ilçesinden Ardanuç’a ot satmaya gelen Fuat Yücel “Kuraklık nedeniyle ota talep fazla. Aşırı derecede fiyatlar, kuraklıktan dolayı yüksek olduğu için satışlarda insanlar hem nakit yönüyle itiraz ediyorlar, bir de nakit olmadığı için pahalı geldiğini söylüyorlar. Biz de bunu, kuraklığın olduğunu insanlara anlatamıyoruz. Mardin’den, Diyarbakır’dan da sürekli saman geliyor ama talebi karşılamıyor. Karşılamadığı gibi de fiyatlar otomatikman yükseliyor. Yükseldiği zamanda tüketiciye aşırı derecede maliyetli bir şekilde yansıyor” ifadelerini kullandı. Ardanuçlu besici ve aynı zamanda kasap olan Köksal Bilek ise “Ete 5 lira zam verdiler. 5 lirayla ben malıma yem mi alayım, çobana para mı vereyim, dağ alayım da alsam zaten dağlar kurumuş. Yani Durum vahim. Ben elimdeki malı şimdi, saman mı alayım. Ot mu alayım ne yapayım? Bunun besi yemi var. Şu durumda bu işin içinden kalkamam. Kurbandan sonra rayiç varsa var, yoksa yok. Ben kapatıp giderim” diyerek tepki gösterdi.

Ardanuçlu yem satıcısı Ziraat Mühendisi Fuat Salan, “Gecen yıl yem fiyatları, ot fiyatları bir nebze uygundu. Yem fiyatlarımız 90-95 lira civarındaydı. Arpamız 90 lira civarındaydı. Kiloda 2 lirayı görmemişti yem fiyatları" diyerek bu yıl yaşanan diyat artışına dikkat çekti: "Ot fiyatı bin, bin 100 ve 800 otuna göre yoncaya göre değişiyor. Hayvanımız 41, 42 liraya kadar (karkas etin kilogram fiyatı) kesim vardır ama bu yıl fiyatlar uçtu ot fiyatları 2 bin, 2 bin 500 liraya hatta 2 bin 500 liraya alan arkadaşlarımız oldu. Acele ettiler korktular kuraklık var diye. Saman bin 500 liraya çıktı. Gerçi bir nebze gevşeme yaptıysa da yeniden bin 200, bin 300 lirada durdu. Kesim ise 42-43 lira, hayvan kesimi. Vatandaş ot, sap ve yem almaktansa elindeki hayvanı ucuz olarak elden çıkarıp ‘onun işçiliğini yapmayayım’ diye uğraşıyor. Yani hayvancılık bu yıl zor günler yaşıyor. Daha da zor günler yaşayacaktır. Otunu, yemini temin etmekte zorlanan arkadaşlarımız var. Kurban geldi bir umutları var, kurban satılırsa iyi olursa yeniden hayvan alıp ahırına bağlayacak ama fiyatlar böyle giderse de hiç kimse ahırına mal bağlanmayacak. Artık et neden karşılanır, ithal mi gelir yeniden? Yani ithal gelince de bu sefer üretici vazgeçiyor, ‘ithal geldi bizden kimse mal almıyor’ diyor. Yani her tarafı karışık.”

ANKA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol