birgün

5° PARÇALI BULUTLU

Kuran kursunda cinsel istismar davası: Sanığa 18 yılı aşkın hapis verildi

Niğde’deki bir Kuran kursunda 5 yaşındaki çocuğa cinsel istismardan tutuklanan Ahmet Faruk Yörükoğlu adlı erkeğe 18 yıl 9 ay hapis cezası verildi. 4 aydır cezaevinde bulunan sanığa indirim uygulanmadı. Niğde İl Hukuk Koordinatörü avukat Orpen Nergiz, “Diyanet'ten bir kişi beni arayarak ‘Burada din görevlisi olmadığını söyleyin’ diye telkinde bulundu” dedi.

GÜNCEL 04.12.2022 23:43
Kuran kursunda cinsel istismar davası: Sanığa 18 yılı aşkın hapis verildi
Abone Ol google-news

Niğde’de bir Kuran kursunda 5 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan kurs görevlisi 25 yaşındaki sanık Ahmet Faruk Yörükoğlu’na indirim yapılmadan 18 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Niğde’nin bir köyünde Kuran kursunda görevli Ahmet Faruk Yörükoğlu, 5 yaşındaki bir çocuğu sistematik bir şekilde nitelikli cinsel istismara maruz bıraktı.

Bir süre sonra çocuk, yaşına uygun olmayan hareketler sergileyince ailesi şüphelenmeye başladı. Çocuk, Kuran kursundaki görevli ile ilgili bilgi vermeye başlayınca çocuğun ailesi şikâyet etti ve kamu davası açıldı. Niğde 1. Ağır Ceza Mahkemesinde 2 Aralık’ta ikinci duruşma yapıldı.

ANKA'nın aktardığına göre Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı da sanığın üst sınırdan ceza almasını talep etti.

“NEDEN YAZ KURSUNUN SON GÜNÜ YAPMIŞIM” SAVUNMASI

Mahkemenin karar verileceğini belirterek son sözünü sorduğu Yörükoğlu, “Ben mağdurenin kot şortu yüzünden 4 aydır cezaevindeyim, bunu 80 yaşına kadar unutmam mümkün değil. Madem ben ödül yöntemiyle mağduru kandırmak istemişim, tableti, laptopu, harçlıkları vesaire neden yaz kursunun son günü yapmışım, böyle bir amacım olsaydı bunu yaz kursunun devam ettiği süreçte yapardım” diyerek beraatini istedi.

KARAR OY BİRLİĞİYLE ALINDI

Mahkeme araştıracak başka bir unsur kalmadığını belirterek duruşmayı bitirdi ve oybirliğiyle aldığı kararını ikinci duruşmada açıkladı. Sanık Ahmet Faruk Yörükoğlu, TCK’nın “12 yaşını tamamlamayan çocuğun cinsel istismarı” suçunu düzenleyen 103.maddesi uyarınca “kastın yoğunluğunu” da gözeterek 10 yıl hapis cezası verdi.

Sanığın bu suçu eğitici yükümlülüğü çerçevesinde işlediği gerekçesiyle cezayı yarı oranında artırarak 15 yıla çıkaran mahkeme, aynı suçu birden fazla zincirleme şekilde işlediği gerekçesiyle 18 yıl 9 ay ağır hapis cezasına hükmetti. Sanığın mahkemede pişmanlığını gösteren davranışına rastlanılmadığını da karara geçiren mahkeme, bu nedenle cezada indirim yapmadı. Hükümlü Ahmet Faruk Yörükoğlu Niğde Kapalı Ceza Evi’ne gönderildi.

“DİYANET’TEN BİRİ 'DİN GÖREVLİSİ OLMADIĞINI SÖYLEYİN' TELKİNİNDE BULUNDU”

Duruşmaya katılan Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Niğde İl Hukuk Koordinatörü avukat Orpen Nergiz, ailenin davadan çıkan karara çok sevindiğini belirterek şunları söyledi:

"Olay zaten çok üzücü ve vahim. Bir de bunun yanı sıra Diyanet'ten bir kişi beni arayarak ‘Burada din görevlisi olmadığını söyleyin’ diye telkinde bulundu. Ben de bunu söylemeyeceğimi, bu olayın bir faili olduğunu ve görevinden alındığını belirtebileceğimi, üstüne üstlük bu işi yaptığı için cezada artırım aldığı için söylememek yönünde bir tercihim olmayacağını belirttim.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol