birgün

15° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 27.03.2020 08:29

Küresel markalara çağrı: Sorumlu davranın

Küresel markalara çağrı: Sorumlu davranın

Deri, Dokuma ve Tekstil İşçileri Sendikası (DERİTEKS), Türkiye’de üretim yapan küresel markalara sorumlu davranma çağrısı yaptı.

Yazılı açıklamada, uluslararası markaların Türkiye’de üretim yaptırdığı birçok fabrikada virüs salgını nedeniyle sipariş iptaline gittiği, ürettirdikleri ürünleri dahi geri almadığı ve parasını ödemediği ifade edildi.

Bu nedenle birçok fabrika ve atölyenin kapanma riski ile karşı karşıya kaldığına vurgu yapılan açıklamada, “Küresel markalar sorumlu hareket etmeli” dendi. Açıklamada hazır giyim işçilerinin kalabalık şekilde ve yakın mesafede çalıştığına da dikkat çekildi: “Zorunlu çalışmanın olmadığı işyerlerinde üretime ara verilmesi ve çalışanların iş ve ücret kaybına uğramaması için gerekli düzenlemelerin yapılması gerekiyor.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız