birgün

15° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 03.05.2021 10:39

Kurt Cobain’in son Nirvana fotoğraf çekimleri NFT olarak satılıyor

Müzisyen Kurt Cobain’in son Nirvana fotoğraf çekimleri NFT olarak satışa çıkacak. Görseller, 1993 yılında yapılan çekimden 104 görüntü ve polaroidlerden oluşuyor.

Kurt Cobain’in son Nirvana fotoğraf çekimleri NFT olarak satılıyor

Fotoğrafçı Jesse Frohman, Kurt Cobain’in ölümünden birkaç ay önce gerçekleştirilen “The Last Session” adlı ikonik çekim görüntülerini de içeren çok yönlü bir NFT açık arttırması gerçekleştirecek. Cobain'in en çok kullanılan görsellerinden olan bu fotoğrafların NFT satışa sunulanları, daha önce hiç görülmemiş negatif basımlı versiyonlarından oluşuyor.

Play Tuşu'nun haberine göre, ilk kez ortaya çıkan bu görseller, 1993 yılında yapılan çekimden 104 görüntü ve polaroidlerden oluşuyor. Frohman, açık arttırmayı kazananın sadece fotoğraflara sahip olmakla kalmayacağını, aynı zamanda müzik ve kültürdeki kalıcı bir anın koruyucusu olacağını düşünüyor.

Satış için 27.27 ETH gibi bir fiyattan başlayan teklifler, yaklaşık olarak 72 bin dolara denk geliyor. Daha uygun fiyatlısını tercih edenler olursa diye, 2,7 ETH’den başlayan (yaklaşık 7 bin dolar) Cobain’in 10 renklendirilmiş görüntüsünden oluşan “Nevermind Editions” da yer alıyor. Daha da uygununu arayanlar için “In Utero Editions” isimli koleksiyonda da Dave Grohl ve Krist Novoselic’in yer aldığı bir Nirvana çekimi de 1 ETH'ye (yaklaşık 2 bin 600 dolar) satın alınabiliyor. Koleksiyonun satışlarından elde edilen gelirlerin bir kısmı, mental sağlık destek programlarına destek veren JED Vakfı‘na bağışlanacak.

Frohman’ın Nirvana görsellerinden oluşan NFT sitesi buradan ziyaret edilebilir. Fotoğraflara ulaşım herkes için sağlanırken, tam çözünürlüklü orijinal dosyalara yalnızca açık arttırmanın kazananları erişebilecek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol