birgün

33° AÇIK

GÜNCEL 06.07.2017 22:04

Kürt PEN üyesi ve dil eğitmeni Hasip Yanlıç gözaltına alındı

Kürt PEN üyesi ve dil eğitmeni Hasip Yanlıç gözaltına alındı

Kürt Yazarlar Derneği ve Kürt PEN üyesi Kürtçe dil eğitmeni ve yazar Hasip Yanlıç evine yapılan baskında gözaltına alındı.

Diyarbakır’da KHK ile kapatılan Kürt Yazarlar Derneği'nin ve Kürt PEN'in üyesi olan Kürtçe dil eğitmeni ve yazar Hasip Yanlıç evine yapılan baskında gözaltına alındı. Evinde yapılan aramada Hasan Cemal’in kitabına da el konulduğu belirtildi.

dihaber'in haberine göre Hasip Yanlıç, Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesinde 4 Temmuz 2017 Salı günü sabah saatlerinde evine yapılan operasyonda gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Yanlıç, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü TEM şubesinde tutuluyor.

Müvekkili hakkında bilgi veren Avukat Devran Matyar, müvekkilinin dosyasına gizlilik kararı getirildiğinden dolayı dosya içeriğine ulaşamadıklarını belirterek, ancak Yanlıç’ın DTK bünyesinde akademik Kürtçe eğitim verdiği ve “örgüt propagandası” iddiası ile gözaltına alındığını söyledi. Gözaltına alındığı günden bu yana iki defa görüştüğünü kaydeden Matyar, gelecek salı gününe kadar gözaltı süresi uzatıldığını belirtti.

HASAN CEMAL’İN KİTABINA EL KONULDU

Herhangi bir delil olmamasına rağmen Yanlıç’ın gözaltında bekletildiğini ifade eden Matyar, “Evinde yapılan aramada Hasan Cemal’in ‘Delila’ kitabı olmak üzere 5 kitaba el konuluyor. Ayrıca Abdullah Öcalan’ın fotoğrafının basılı olduğu kendisine hediye edilen bir tişörte de el konulmuş. Herhangi bir sağlık sorunu yoktur” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol