birgün

14° AÇIK

SİYASET 20.10.2021 16:22

Kurtulmuş: Bu tezkereler keyif olsun diye gelmiyor

Meclis’e gelen Irak ve Suriye tezkeresiyle ilgili konuşan AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Bu tezkereler keyif olsun diye gelmiyor. Bu kararların birilerini rahatsız ettiğini biliyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu’nun bürokratlara yönelik çağrısına da değinen Kurtulmuş, “Memurlarla ilgili arşiv mi tutuyorsunuz? Bunun adı fişlemedir. Böyle bir fişleme varsa bunu da bilelim” ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş: Bu tezkereler keyif olsun diye gelmiyor

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, CNN Türk yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Meclis’e gelen Irak ve Suriye tezkeresine ilişkin konuşan Kurtulmuş, “HDP'nin 'hayır' çağrısının karşılık bulmaması gerekir. Türkiye kendi halkını korumakla hükümlüdür. Bu tezkereler keyif olsun diye gelmiyor. Bu kararların birilerini rahatsız ettiğini biliyoruz. Bunlar Türkiye'nin korunması için yapılan çalışmalardır. Bizim yapmak istediğimiz kardeş halkımızın korunması, toprak bütünlüğünün korunmasıdır” dedi.

Kurtulmuş, siyasi cinayetler konusunda CHP’nin ‘algı oluşturarak gündemde kalmaya çalıştığını’ savundu. Türkiye’nin faili meçhul cinayetlerden çok çektiğini ifade eden Kurtulmuş, “AK Parti döneminde sıfırlanmıştır. Bunun üzerinden siyaseti kirletmek yerine, varsa elinizde bilgi başvurursunuz. Vatandaşlık görevidir, Kılıçdaroğlu savcılığa ifade vermelidir. Muhalefet partisi sorumsuzca hareket etmemeli. Şundan da eminin Kılıçdaroğlu bir süre sonra 'ben böyle bir şey mi demiştim' diyebilir” değerlendirmesinde bulundu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bürokratlara çağrısına da değinen Kurtulmuş, “Bu 18 Ekim neyin tarihidir, sufleyi nereden aldın? Diyor ki, biz yasalar uygun davranan memurlara bir şey demiyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu hangileri yasaya uygun hareket etmiyor, suç duyurusunda bulundunuz mu? Memurlarla ilgili arşiv mi tutuyorsunuz? Bunun adı fişlemedir. Böyle bir fişleme varsa bunu da bilelim” ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş’un diğer konulardaki sözlerinden satır başları şöyle:

BÜYÜKELÇİLERİN 'KAVALA' ÇAĞRISINA TEPKİ

* Bu dosyaya siyaset karar vermez, veremez. Büyükelçiler hadlerini bilmeli. Size mi kalmış? bu hadsizlik, terbiyesizliktir. Türkiye'yi hizaya getirmeye çalışmasınlar.

“AB RAPORU BİZİM İÇİN YOK HÜKMÜNDEDİR”

* Yanlı görüşler, kabul edilebilir. Bizim açımızdan yok hükmündedir. Türkiye eşit ve egemen ülkedir, içişlerine karışılamaz. Siyasi olarak da uygulanabilirliği olmayan tavsiye niteliğinde bir rapordur, biz bunlara itibar etmeyiz bunlar böyle bir rapor yayınladı diye biz Doğu Akdeniz'deki haklarımızdan vazgeçecek değiliz, Ege'de Yunanistan'ın saldırganlıklarına boyun eğecek değiliz.

“KARŞI TARAFTA KİMİN ADAY OLACAĞI BELLİ DEĞİL”

* Türkiye'de cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi var. Şu andaki anayasa bunu öngörüyor. Bu yokmuş gibi konuşuyorlar. Mevcut durum anayasa dışı gibi konuşuluyor. Bizim en büyük rahatımız adayımız belli, oyumuzu daha yukarı nasıl çıkarırız diye çalışıyoruz. Ama karşı taraf için zor olan kimin aday olacağı belli değildir. Akşener'in ben cumhurbaşkanı adayı değil, başbakan adayıyım demesi de korkmayın aday değilim demek. HDP'nin 11 maddelik çıkışı da ittifaka destek aslında. HDP 'açık ittifak gizli ortaklık' yapıyor.

* İmamoğlu'na şu tavsiyede bulunurum. İstanbul'a odaklansın. Önündeki devasa problemleri çözmek için çalışsın. Biz işlerinde başarılar dileriz. Onun dışındaki işlerle uğraşmayı bir kenara atsın.

“HDP STRATEJİK ADIMLAR ATIYOR”

* HDP'nin sözcüleri Meclis'te CHP ve İYİ Parti sıralarına dönerek eğer siz İstanbul'u, Ankara'yı kazandıysanız bizim sayenizde kazandınız dediler. HDP'nin bir kısmı açık ortaklık istiyor. HDP stratejik adımlar atıyor. 11 maddelik metin de stratejik bir adımdı. Politik davranıyorlar. Esas mesele seçim sürecinde çıkacak üsluptur.

* Türkiye'de diller üzerinden kültür üzerinden ret inkar politikalarını kaldıran bizim partimizdir. Türkiye'de herkes anadilini de konuşabilir, yayabilir. Resmi dilimiz Türkçe olmak şartıyla herkes anadilini kullanabilir.

“ERKEN SEÇİM YOK”

* Erken seçim gündemde yoktur. Seçim 2023'te yapılacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol