birgün

10° KAPALI

BİRGÜN EGE 22.09.2019 13:08

Kurtuluşun sergisi İzmir’de

Milli Mücadele Dönemine ait üç buçuk yıllık süreci anlatan “İşgalden Kurtuluşa Bir Milletin Mucizevi Yolculuğu” sergisi İzmir Sanat’ta açıldı

Kurtuluşun sergisi İzmir’de

BirGün İZMİR

Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ve Milli Mücadele’nin başlamasının 100. yılı anısına düzenlenen İşgalden Kurtuluşa Bir Milletin Mucizevi Yolculuğu sergisine Kültürpark’ta yer alan İzmir Sanat ev sahipliği yapacak. Daha önce sergilenmemiş görseller, müze ve koleksiyonerlerden derlenmiş taşınır kültür varlıklarından oluşan serginin küratörlüğünü Prof. Dr. Engin Berber yaptı. Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi (OYKAM), Cem Üsküp (Hür Efe Müzecilik) ve Remzi Uluhan Hasdal koleksiyonlarının sunulduğu sergi ay sonuna kadar açık olacak.

TARİH KAİNATIN VİCDANIDIR

Sergi açılışında bir konuşma yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sözlerine Milli Mücadele’nin zorluğu ve önemini hatırlatarak başladı. Başkan Soyer, “Birinci Dünya Savaşı sonrası Anadolu, dönemin emperyalist devletleri tarafından kuşatılmış ve paylaşılmak istenmişti. Özgürlüğümüzü vesayet altına almak isteyenlere; Anadolu’nun her yerinde kadını, erkeği, genci, yaşlısı topyekün büyük bir isyanla karşı koymuş, direnmiş ve özgürlük mücadelemizi zafere ulaştırmıştır” dedi.

Toplumlardaki tarih bilincinin öneminin altını çizen Başkan Soyer “Tarihimizi bilmek, geçmişimizi gelecek kuşaklara aktarmak hepimizin önceliklerinden biri olmalıdır. Tarih kâinatın vicdanıdır. Bir toplum tarihine sahip çıkmazsa, hafızasını ve vicdanını kaybetmiş bir insan gibi tüm benliğini yitirmeye başlar.” diye konuştu.

Kurtuluş mücadelesinin sadece ulusal değil, uluslararası ölçekte büyük bir destan olduğunu belirten Başkan Soyer “Anadolu’nun kurtuluş mücadelesi; hiç şüphe yok ki, emperyalizme karşı dünyanın en büyük başarılarından biridir. Dolayısıyla sadece İzmir ve ülkemiz açısından değil, dünyadaki sömürülen halkların tamamına ilham kaynağı olmuş bir destandır” dedi.

İZMİR ÖZGÜRLÜĞÜN ŞEHRİDİR

Kurtuluş mücadelesinin İzmir’den başladığını hatırlatan Başkan Soyer “İzmir’in bu mücadeleye dört elle sarılmasının özel bir sebebi var. Çünkü Anadolu’nun en büyük direnişi; buradan, İzmir’den başlamıştır. Bu sebeple İzmir, bu özgürlük mücadelesini bugün korumaya, hem ilk günkü kararlılığıyla yürütmeye devam ediyor.

Serginin küratörü Prof. Dr. Engin Berber ise sergiyi anlatırken, “Yaşananları anlatmak çocuklarımıza belletmek, öğretmek ve farkındalık yaratmak, aynı hataları bir daha yapmamak için var” sözlerini kullandı ve serginin halklar arasında düşmanlık tohumları ekmediğine dikkat çekti.

Konuşmaların ardından Zeybek gösterisi yapılırken, daha sonra Başkan Soyer kurdele keserek serginin açılışını yaptı. Açılışın ardından sergi küratörü Prof. Dr. Engin Berber Başkan Soyer’e sergiyi gezdirdi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız