Etik Kurulu’nun yeni üyeleri belli oldu. Kurulda, kızı ‘hızlıca’ Hâkim Tetkik Kurulu’na atanan Eski Danıştay Başkanı Güngör’den oğlunu rektörü olduğu üniversiteye aldıran Prof. Dr. İbiş’e, “Çok silahım” var diyen belediye başkanı Karaosmanoğlu’ndan sahilleri ranta açan MUÇEV’in yönetimindeki Civelek’e kadar herkes var.

Kurulun sadece adında etik var

Gökay BAŞCAN

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla, Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanlığı’na ve üyeliklerine ilişkin atama kararları Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeni atama kararına göre, Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanlığına Zerrin Güngör, üyeliklere ise Faruk Nafiz Özak, İbrahim Karaosmanoğlu, Ahmet Karayiğit, Ömer Faruk Doğan, Esengül Civelek, Halil İbrahim Akça, Tevfik Ziyaeddin Akbulut, Prof. Dr. Erkan İbiş, Prof. Dr. M. Fatih Uşan ile Kutbettin Arzu atandı.

Amacı, kamu görevlilerinin uymaları gereken saydamlık, tarafsızlık, dürüstlük, hesap verebilirlik, kamu yararını gözetme gibi etik davranış ilkeleri belirlemek ve uygulamayı gözetmek olan kuruma yapılan atamalar tartışmalı isimlerden oluşuyor.


Yeni atanan isimlerden bazılarının daha önce aldığı görevler yaptığı ‘icraatlar’ şu şekilde:

OĞLUNA KIYAK

Prof. Dr. Erkan İbiş: Ankara Üniversitesi’nin eski rektörü olan Prof. Dr. Erkan İbiş’in Başkent Tıp Fakültesi 3. sınıfta okuyan oğlu Can İbiş yatay geçiş kontenjanın 4’ten 8’e çıkarılmasının ardından Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne geçmişti. Kontenjan yükseltilmemiş ve not ortalaması düşürülmemiş olsaydı Can İbiş AÜ’ye geçiş yapamayacaktı.

kurulun-sadece-adinda-etik-var-897690-1.
Prof. Dr. Erkan İbiş


İbiş’in rektörlük yaptığı dönemde; üniversiteye otel, devremülk ve hamam yapmak üzere Çamlıdere ilçesinden 1 milyon 663 bin TL bedelle 54 bin metrekare taşınmaz aldığı da ortaya çıkmıştı. Üniversitenin görev alanı içinde olmayan bu inşaat girişimi ile ilgili olarak ticari ilişkilerine dikkat çekilen İbiş, açıklamasında, kendi şirketini kurtarmak için bu alımın yapıldığı iddiasını içeren şikâyet dosyasının Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na da gönderildiğini ve kovuşturmaya yer olmadığı kararı alındığını belirtmişti. Ankara Üniversitesi’ne rektör olarak seçildiği yıl olan 2012’de Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı eğitim öğretim yılı açılış törenini öğrencilere kapatması ile dikkatleri üzerine çekmişti. Akademisyenler hakkında başörtüsüne izin vermedikleri, barış bildirisine imza attıkları, Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettikleri gerekçesiyle soruşturmalar açan, polisin üniversiteye girmesine izin verirken akademisyenlerle öğrencileri “polisi engellediniz” diyerek cezalandırmaya kalkışmıştı.

CÜBBESİNİ İLİKLEDİ

Zerrin Güngör: Erdoğan’ın önünde cübbesini iliklemesiyle tanınan Zerrin Güngör eski Danıştay Başkanı. Güngör’ün kızı Gonca Hatinoğlu’nun hızlı yükselişi de 2018 yılında medyada sıkça yer bulmuştu.

kurulun-sadece-adinda-etik-var-897691-1.
Zerrin Güngör - Eski Danıştay Başkanı


Gonca Hatinoğlu 2016’da önce açıktan atama ile Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği görevine getirildi. Ardından da Cumhurbaşkanlığı Kanunlar ve Kararlar Dairesi’ne uzman olarak geçti. Burada avukatlık stajını tamamladı ve hâkimlik sınavına girip kazandı. 2018’de de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda çekilen ve annesi Zerrin Güngör’ün de katıldığı kura töreni ile, Elazığ Hâkimliğine atandı.

ELAZIĞ KAĞIT ÜZERİNDE

Ancak Gonca Hatinoğlu Elazığ’a hiç gitmeden ve 24 saat içinde bu kez Hâkimler Savcılar Kurulu (HSK) kararnamesine alınarak, Elazığ hâkimliğinden Yargıtay Tetkik Hâkimliği görevine atandı. Böylelikle 2 yıl içinde önce Saray’da müşavir ve uzman, ardından da avukat ve hâkim oldu. İlk görev yeri de kağıt üzerinde kaldı. Tecrübesi bulunmamasına rağmen, Yargıtay Tetkik hâkimi oldu.

AKP’NİN ESKİ KADROSU

kurulun-sadece-adinda-etik-var-897692-1.
Faruk Nafiz Özak- Eski Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile eski Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet BakanıFaruk Nafiz Özak: AKP’nin eski kadrolarından olan Özak; milletvekilliği, Bakanlık ve Trabzonspor Başkanlığı yaptı. 2002’de AKP’den Meclis’e giren Özak, 2005 ve 2011 yılları arasında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı görevini üstlendi.

ERDOĞAN'IN DANIŞMANI

kurulun-sadece-adinda-etik-var-897693-1.
Ahmet Karayiğit - Cumhurbaşkanlığı Hukuk Baş Danışmanı


Ahmet Karayiğit: 2017’de Etik Kurulu’na atanan Karayiğit son kararla görevine devam edecek. Aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Hukuk Baş Danışmanı olan Karayiğit’in kızının hâkimliğe atanmasI kamuoyunda geniş yer bulmuştu. Sevcan Karayiğit’in yazılı sınavın ardından sadece 45 saniye süren sözlü mülakatla hâkimliğe alındığı iddiaları tepkilere neden olmuştu.

ÇOK SİLAHI VARMIŞ

İbrahim Karaosmanoğlu: AKP’li Kocaeli Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu kurula atanan isimlerden biri oldu. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yaptığı paylaşımda, “15 Temmuz’daki hain kalkışmaya kadar hobi amaçlı birkaç çakım vardı sadece. Şimdi, bir mangayı donatacak kadar silah ve mühimmatım var. Benim gibi de yüzbinler var. Bir daha “başka şekilde” iktidar değiştirmeye niyetlenen olursa deneyeceğimiz çok fantezi var haberiniz olsun” ifadelerini kullanan Kocaoğlu’nun Fetullah Gülen’i övdüğü tweetler ortaya çıkmıştı.

kurulun-sadece-adinda-etik-var-897697-1.
İbrahim Karaosmanoğlu -AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediye BaşkanıSAHTE PLAKALI ARAÇ

7 Haziran 2015’te Karaosmanoğlu’nun seçim çalışmalarında sahte plaka kullandığı ortaya çıktı. Başkanın Audi marka aracında bulunan plaka Mercedes-Benz marka bir arazi taşıtına kayıtlı.

SAHİLLERİ RANTA AÇTILAR

Esengül Civelek:
Eski Muğla Valisi olan Esengül Civelek aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığını yapıyor. Ege ve sahil koylarını, sahilleri kuşatan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Muğla Valiliği’ne bağlı MUÇEV adlı şirketin de yönetim kurulu üyesi.

ESKİ BAKAN

Kutbettin Arzu:
AKP milletvekilliği yapan Kutbettin Arzu, Ahmet Davutoğlu’nun kabinesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yaptı.