birgün

9° PARÇALI BULUTLU

YAŞAM 24.02.2020 07:01

Kurum çok yanıt yok

Devlet kurumları, Fatsa’da siyanürlü maden işleten şirketin faaliyet süresiyle ilgili bilgi paylaşmıyor. Bilgi edinme haklarının gasp edildiğini söyleyen yurttaşlar, kurumların topu birbirlerine atarak kendilerini oyaladıklarını belirtti

Kurum çok yanıt yok

Buse İlkin Yerli

Ordu Fatsa’da siyanürlü altın madeni işleten Altıntepe şirketinin faaliyete başladığı tarihi ve bitiş süresini öğrenmek isteyen yurttaşlara kurumlar cevap vermiyor. Bilgi edinme hakkını kullanmak isteyen yurttaşlara cevap vermeyen kurumlar topu birbirlerine atıyor.

Bilgi edinme haklarının gasp edildiğini, kurumların kendilerini oyaladığını belirten Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) üyeleri, yanıt verecek kurum bulamadıklarını ifade etti. ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, süreci şöyle anlattı: “15 Ekim 2019 tarihli yazımızda, Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne Fatsa’daki siyanürle altın işletmeciliği yapan Altıntepe şirketinin çalışmaya başlama ve bitiş süresinin tarihlerini öğrenmek istedik. Müdürlük, bilginin Bakanlık tarafından vermesi gerektiğini iddia ederek yazımızı Bakanlığa iletti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı derneğimize 11 Ekim 2019 tarihinde verdiği cevap ile bilgiyi Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden istememizin gerektiğini bildirdi. Biz de 16 Aralık 2019’da talebimizi Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’ne ilettik. Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün verdiği yanıtla başladığımız yere geldik. Bilgiyi Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden almamızın gerektiğini belirttiler.”

Yeniden başa döndük

Kurumlar arasında dönüp durduklarını belirten Gönül, önceki yazışma örneklerini de ek olarak vererek, Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yeniden bilgi istediklerini ancak müdürlüğün bilgi vermediğini belirtti. Gönül “Müdürlük 2013 yılında ÇED olumlu kararının verildiğini, izin lisans süresinin Bakanlıkça takip edildiğini belirterek yazımızı yeniden Bakanlığa gönderdiler. Yeniden başa döndük” diyerek tepkisini dile getirdi.

kurum-cok-yanit-yok-691984-1.

Toprağımız zehirleniyor

Gönül, “İşletmenin çalışma süresi dolmuşsa ne olacak?” dedi ve ekledi: “İlk yazımızı 15 Ekim 2019 tarihinde yazdık. Dört aydır yanıt alamıyoruz. Eğer işletmenin süresi dolmuşsa işletme gibi yazışma yaptığımız üç kurum da suç işlemiş olacak. Yanıt vermeyerek işletmeyi korumuş oluyorlar. Şirket, alanını büyütmek için girişimde bulundu. Bilgi almamız engelleniyor. Hiçbir kurum bilgi saklama hakkına sahip değildir. Toprağımız, suyumuz zehirleniyor. Tarım zarar görüyor ama kurumlar sorularımızı yanıtlamıyor. Bu konuda hukuksal süreç başlatacağız.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız