birgün

9° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 08.04.2021 09:23

Kurye ölümleri kaza değil, sorumlular ve failler yargılansın

Kurye ölümleri kaza değil, sorumlular ve failler yargılansın

Üsküdar’da motosikletli kuryeye çarparak ölümüne neden olan sürücünün serbest kalması üzerine, yakınları ve arkadaşları adliye önünde eylem yaptı. Hayatını kaybeden Serdar Gökhan Bedir’in ailesi, avukatları, arkadaşları ve İstanbul Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Murat Tomris, mahkemenin kararını protesto etmek için Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayı önünde toplandı. İşçi Dayanışma Derneği ve SOL Parti Kartal İlçe Örgütü de eyleme katılarak destek verdi.

İstanbul Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Murat Tomris, “Biz bu derneği kurduğumuzdan beri, pandemi döneminden itibaren yaklaşık 203 meslektaşımızı meslek şehidi verdik. Bu trafik kazası değil. Bu resmen bile bile, adam öldürmeye teşebbüstür. Biz asla bunun peşini bırakmayacağız. Bu dava sonuçlanana kadar da bu davanın arasında duracağız. Yetkililerden isteğimiz, araç sürücülerine caydırıcı ceza versinler” dedi.


“HUKUKA AYKIRI”

Süreç ile ilgili bilgi veren Avukat İyaz Çimen, şunları söyledi:

“Şu aşamada olayın failleri ile ilgili olarak adli kontrol hükmü verilmiş olup, süreç devam etmekte. Dosya ile ilgili bilirkişi talebimiz mevcut. Dolayısıyla rapor alındıktan sonra adaletin tecelli edeceğini düşünüyoruz. Mağduriyetin ne kadar büyük olduğu gözler önünde. Tüm Türkiye’nin gözleri önünde. Bu noktada adaletin tecellisi için elimizden geleni yapıyoruz. Verilen ilk karar, bu bir son değil. Süreç devam ediyor, detayları vermemiz çok doğru değil. Videoyu izlediğiniz üzere, bir trafik magandalığı söz konusu. Bu resmen bir cinayet. Faillerin şu aşamada dışarıda olması tamamen hukuka aykırı. Süreçle ilgili takibimiz devam ediyor. Umarım bu hafta içinde daha doğru bir karar alacağız.”

Kaza, geçtiğimiz cumartesi günü Üsküdar Ferah Mahallesi, Mehmet Akif Ersoy Caddesi üzerinde meydana geldi. Cadde üzerindeki bir iş yerine evrak getiren 35 yaşındaki Serdar Gökhan Bedir, evrakı bıraktıktan sonra motosikletinin yanına geldiği sırada hafif ticari araç çarptı. Çarpmanın etkisiyle metrelerce sürüklenen Bedir olay yerinde yaşamını yitirirken, ticari araç sürücüsü kaçtı. Evli ve iki çocuk babası Bedir’e çarpan sürücü ve araçtaki 4 kişi yakalandı. Sürücü, sevk edildiği adliyede, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol