birgün

25° AÇIK

Kuryelerin eylemi Yemek Sepeti’ne disiplin yönetmeliğini değiştirtti

Yemek Sepeti kuryelerinin eylemleri yaklaşık 2 aydır devam ederken firma yönetimi disiplin yönetmeliğini değiştirerek cezaları artırdı. Kuryeler yeni değişikliklerle işten çıkarmanın kolaylaştığını ifade ediyor.

ÇALIŞMA YAŞAMI 27.03.2022 09:05
Kuryelerin eylemi Yemek Sepeti’ne disiplin yönetmeliğini değiştirtti
Abone Ol google-news

Umut SERDAROĞLU

Düşük ücretlere karşı yemek sepeti işçilerinin başlattığı direniş devam ediyor. Yılın ilk ayında başlayan eylemler kontak kapatma ya da iş yavaşlatma şeklinde devam ediyor. Kuryeler firmanın İstanbul Şişli’de bulunan genel merkezi önünde de sık sık basın açıklamaları yapıyor. Firmaya yönelik örgütlenen boykot kampanyasına ise toplumun desteği büyük. Ancak firma talepleri karşılamak yerine direnişi bitirmeye, çalışanlarını sindirmeye yönelik adımlar atıyor. Yemek Sepeti çalışanları firma yönetiminin disiplin yönetmeliğini değiştirdiğini ve neredeyse konuşmanın dahi yasaklandığını belirtiyor. Basınla iletişime geçmek ise işten çıkarma nedeni.


Nefes almak bile suç

Yemek Sepeti çalışanlarından Barış Yoldaş işçileri nefes bile aldırmamaya yönelik önlemler alınmaya başladığını belirtti. Kendileri hakkında tutanak tutulmaya başlandığını aktaran Yoldaş, disiplin yönetmeliğinde çok sıkı değişikliklere gidildiğini dile getirdi.

İsmini vermek istemeyen bir diğer Yemeksepeti çalışanı ise disiplin yönetmeliği değişikliğini şu şekilde açıkladı: “Değişiklik 1 Mart 2022 tarihiyle beraber gerçekleştirildi. İçerisinde yüzlerce madde barındıran yönetmeliğe göre bordrolu çalışanların artık nefes alması bile suç sayılmaya başlandı. Örneğin herhangi bir yayın organına bile şirket hakkında bilgi veya demeç vermek fesih sebebi sayılamaya başlandı. Disiplin yönetmeliği içerisinde uyarı, kınama ve iş akdi feshi olmak üzere üç ana başlık varken, 1 Mart’tan itibaren iş akdinin feshine giden yol çok kısaltıldı. Ayrıca yöneticilerin inisiyatifine bırakılan birçok konu başlığı mevcut.”

Kaybedecek bir şey yok

Yemek Sepeti Banabi çalışanı Can Yaşar eylemlere başlama nedenlerini hatırlatırken şu sözleri söyledi: “Biz hâlâ asgari ücret alıyoruz. İster soruşturma açsınlar, isterse işten atsınlar bizi hakkımızı alana kadar susturamayacaklar. Onlar itibarını ve güvenilirliğini kaybederken bizim kaybedeceğimiz tek şey asgari ücret olur.”

Ücret iyileştirmesi için şu ana kadar hiçbir sorumlunun kendileriyle iletişime geçmediğini dile getiren Yaşar diğer bölgelerde de eylemlere devam eden birçok arkadaşlarının olduğunu aktardı. Ayrıca boykota katılan bütün vatandaşlara da teşekkürlerini ileten Yaşar şu şekilde konuştu: “Boykot ile beraber Yemek Sepeti üzerinden verilen siparişlerde yüzde 80’lere varan bir düşüş yaşandı. Aynı zamanda Yemek Sepeti’nin ödeme yöntemlerinde değişikliğe gitmesi siparişlerin daha da azalmasına yol açtı.”

Eylemler devam ediyor

Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu son zamanlarda etkisi azalmış görünse de hatırı sayılır birçok Yemek Sepeti çalışanıyla beraber eylemlerine devam ettiklerini söyledi. Yurttaşlar tarafından başlatılan Yemek Sepeti boykotunu hatırlatan Küçükosmanoğlu “Türkiye genelinde başlatılan boykotlar çok etkili oldu ve hâlâ etkisini devam ettiriyor. Özellikle Kütahya, Eskişehir, İzmir ve Ankara’dan büyük destek var” açıklamasında bulundu.

Direnişi daha etkili hale getirebilmek için her şeyi yapacaklarını söyleyen Küçükosmanoğlu, “Önemli sayıda arkadaşımız siparişe çıkmamaya devam ediyor. Örgütlü bir direniş mücadelesi devam ettiği sürece biz de sonuna kadar bunu sürdüreceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun