Aydın'da Kuşadası Belediyesi'nin eski 6 personeli ile 2 özel şirket yetkilisi, "ihaleye fesat karıştırma, resmi belgede sahtecilik ve rüşvet" suçlamalarıyla gözaltına alındı. Belediyeden yapılan açıklamada, belediyeye yönelik bir operasyonun söz konusu olmadığı, gözaltı işleminin yasal sürecin devamı niteliğinde olduğu belirtildi.

Kuşadası Belediyesi'ndeki soruşturma: 6'sı eski belediye çalışanı, 8 kişi gözaltına alındı
Fotoğraf: AA

Kuşadası Belediyesi'nde geçen yıl yapılan mıcır alım ihalesine yönelik başlatılan incelemenin ardından açığa alınan 6 belediye çalışanı ile 2 şirket yetkilisi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Belediyenin eski fen işleri müdür vekili F.Ç, çalışanlar D.Ş, K.C, E.T, K.K. ve M.A. ile ihaleyi alan şirketin yetkilileri T.B. ve Z.B, adreslerine düzenlenen operasyonla gözaltına alındı.

"İhaleye fesat karıştırma, resmi belgede sahtecilik ve rüşvet" suçlamalarıyla yakalanan şüpheliler, emniyete götürüldü.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

Kuşadası Belediyesi'nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, belediyeye yönelik bir operasyonun söz konusu olmadığı, gözaltı işleminin yasal sürecin devamı niteliğinde olduğu belirtildi.

AA'nın haberine göre, açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Belediyemiz tarafından yapılan bir ihale ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu tarafından sürdürülen inceleme neticesinde, soruşturmanın selameti açısından Mülkiye müfettişlerince ve belediye yönetimimiz tarafından açığa alınan personellerimiz bugün sabah saatlerinde ifadeleri alınmak üzere evlerinden gözaltına alınmıştır.

Bazı yayın organlarında iddia edilenin aksine belediyemize yönelik bir operasyon söz konusu değildir. Gözaltı işlemi başlatılan yasal sürecin devamı niteliğindedir. Kuşadası Belediyesi yönetimi olarak kamunun zarara uğratılmasına neden olacak herhangi bir ihmale ya da girişime dün olduğu gibi bugün de izin vermemiz ya da göz yummamız söz konusu dahi olamaz. İhmali bulunan her kim olursa olsun gerekenin yapılabilmesi için bizler de üzerimize düşeni yerine getirmeye ve gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz."