birgün

12° AÇIK

BİRGÜN EGE 08.03.2021 16:03

Kuşadası’nda 22 dönüm yeşil alan Erdoğan'ın imzasıyla imara açıldı

Aydın’ın Kuşadası İlçesi, Güzelçamlı Mahallesi’nde mülkiyeti Maliye Hâzinesi olan 22 dönümlük yeşil alan AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla, Özelleştirme İdaresi tarafından “Turizm, ticaret, konut alanı” olarak değiştirildi. Şehir Plancıları Odası karara dava açacak.

Kuşadası’nda 22 dönüm yeşil alan Erdoğan'ın imzasıyla imara açıldı

AYCAN KARADAĞ

Aydın’ın Kuşadası İlçesi, Güzelçamlı Mahallesi sınırları içerisinde yer alan, mülkiyeti Maliye Hazinesinde olan 22 dönümlük “Bölge Parkı/Büyük Kentsel Yeşil Alan”ın planı, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kararıyla Özelleştirme İdaresi tarafından “Ticaret-Turizm-Konut Alanı” olarak değiştirildi. Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, plan değişikliğine itiraz ederek dava açacağını duyurdu.

Oda tarafından yapılan açıklamada, bu alanların yürürlükte bulunan planlarının uygulanması ve toplumun ihtiyaçlarını sağlayacak kamusal alanlar olmaları açısından hayati önemde olduğu belirtilerek, “Maliye Hazinesine kayıtlı mülkiyetin yürürlükteki plan kararlarını hiçe sayarak süreç içerisinde planlamanın araçsallaştırılması aracılığıyla sermayeye devrinin gerçekleşecek. Üst ölçekli plan kararlarına aykırı olarak parsel bazında onaylanan imar planları ile bütünde onaylanmış planların dengesi bozulacak” diye belirtildi.

Açıklama şu şekilde sürdürüldü:

“Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği’nin 7.maddesinin a bendinde ‘Planlar, kamu yararı amacıyla yapılır’ şeklindeki hüküm dikkate alındığında onaylanan imar planlarının herhangi bir kamu yararı içermiyor. Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliğinin 26.maddesinin a bendinde yer alan ‘İmar planındaki durumu değişecek olan sosyal ve teknik altyapı alanındaki tesisi gerçekleştirecek ilgili yatırımcı Bakanlık veya kuruluşların görüşü alınır’ şeklindeki hüküm ile yapılacak plan değişikliklerinde konuya ilişkin yatırımcı bakanlığın veya kamu kuruluşlarının görüşünün alınması gerektiği, ancak plan açıklama raporda herhangi bir kurum görüşünün bulunmuyor.”

KAMU YARARINA AYKIRI

Son olarak açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliğinin 26.maddesinin b bendinde yer alan “İmar planında yer alan yol hariç sosyal ve teknik altyapı alanlarının ve kamuya ait sosyal ve kültürel tesis alanlarının kaldırılabilmesi veya küçültülmesi ancak bu tesislerin hitap ettiği hizmet etki alanı içinde eşdeğer yeni bir alanın ayrılması suretiyle yapılabilir.” şeklindeki hüküm dikkate alındığında, plan değişikliği ile kaldırılan sosyal altyapı alanına eşdeğer bir alan ayrılmadığı, şeklindeki gerekçeler dikkate alındığında Özelleştirme İdaresi tarafından hazırlanan ve Cumhurbaşkanlığı Kararı doğrultusunda onaylanan plan değişikliği işleminin şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararını aykırı olması nedeniyle Şubemizce dava açılacak olup, ilgili bütün kesimleri bu sürece dahil olmaya davet ediyoruz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol