birgün

20° AÇIK

Kuşadası’nda tarım topraklarına jeotermal sondaj

Kuşadası’na bağlı Türkmen ve Kirazlı Mahallelerinde Bozyazı Körfez Turizm tarafından tarım arazileri üzerinde 4 adet sera amaçlı jeotermal sondaj arama çalışması için harekete geçildi.

SPOR 05.04.2021 13:09
Kuşadası’nda tarım topraklarına jeotermal sondaj
Abone Ol google-news

Serap DALKILIÇ

Aydın’ın Kuşadası ilçesine bağlı Türkmen ve Kirazlı Mahallelerinde tarım ve makilik araziler üzerinde Bozyazı Körfez Turizm tarafından üzerinde 4 adet sera amaçlı jeotermal kaynak için sondaj arama çalışması başlatılması planlanıyor.

Şirket 22 Mart’ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ÇED başvurusunda bulundu. Proje alanına 1,6 kilometre mesafede “1. ve 2. Derece Arkeolojik Sit Alanı” yer alırken, 40 metre mesafede ise Değirmen Deresi geçiyor. Ayrıca proje alanına 12 kilometre uzaklıkta Dilek Yarımadası Menderes Deltası Milli Parkı yer alıyor.

Kirazlı Köyü muhtarı Mehmet Mersin, projenin bölgeye uygun olmadığını ifade ederek, "Köylerinde hangi amaçla olursa olsun, jeotermal kuyusu açılmasını istemediklerini, tüm köylünün buna karşı olduğunu, Kuşadası’nın meyve çanağı olan köylerinin seracılığa da uygun olmadığını; köyün toprağının, suyunun, havasının bozulmasını istemediklerini; hazırlanan ÇED raporuna asla olumlu yaklaşmayacağız” dedi.

kusadasi-nda-tarim-topraklarina-jeotermal-sondaj-860898-1.

Kirazlı Ekolojik Yaşam Derneği Başkanı Nihat Fırat ise, “Serada kullanmak için yapılan başvuru tamamen bir kılıf. Akışkanın sıcaklık derecesine göre her an enerji üretimine dönüşebilecek bir proje. 1990 yılından beri Kirazlı köyüne musallat olan çevre düşmanlarına karşı mücadele etmekten yorulduk. Yaşam alanlarımızı, tarım topraklarımızı korumak boynumuzun borcu” diye konuştu.

Son olarak Fırat, şunları dile getirdi: “Nasıl ki, 1990'da Kuşadası Belediyesinin hesapsız kitapsız Kirazlı Köyü'nde 8 adet derin kuyu açmasını engellediysek, nasıl ki Çiller Hükümeti döneminde Çamlıktan gelen Çınar ve Kirazlı Köyü ovasından geçip Çiller çiftliğinin oradan Kuşadası- Söke karayoluna bağlanan Ro-Ro yol yapımını engellediysek, nasıl ki 4 adet kömür madeni arama ruhsatını iptal ettirdiysek, nasıl ki üç adet taş ocağı, bir adet bor maden ocağı açılmasını engellediysek, son olarak mevcut bir taşocağının kapasite genişletme girişimini nasıl engellediysek, bu 4 adet jeotermal kuyusunun açılmasını da engelleyecek mücadele gücümüz var halâ… Tarım topraklarımızı enerji şirketlerinin bitmek tükenmek bilmeyen kâr hırslarına teslim etmeyeceğiz.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol