birgün

14° PARÇALI AZ BULUTLU

ÇEVRE 14.07.2017 15:00

Kuşadası'nda yaralı 4 caretta caretta denizle buluşturuldu

Kuşadası'nda yaralı 4 caretta caretta denizle buluşturuldu

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde, yaralı bulunan ve tedavileri tamamlanan caretta caretta cinsi 4 erkek deniz kaplumbağası, doğal yaşam alanlarına bırakıldı. Kaplumbağaların denizle buluşmasını vatandaşlar da izledi.

Çeşitli zamanlarda Kuşadası ve Didim kıyılarında yaralı olarak bulunup, Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) ile Milli Parklar ve Doğa Koruma müdürlüğü işbirliğiyle Muğla'daki Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'ne (DEKAMER) gönderilerek tedavileri sağlanan caretta caretta cinsi 4 erkek deniz kaplumbağası, denizle buluşturuldu. Kuşadası Körfezi'nde yaralı bulundukları için yine buraya getirilen kaplumbağaların denizle buluşmasını izleyen vatandaşlar, görevlileri alkışladı.

KAMERAYLA KENDİLERİNİ ÇEKTİLER
Kaplumbağalar, yaklaşık 10 metrelik kumsalı oldukça yavaş hareketlerle geçti. Bazen görevlilerin de yardım ettiği caretta caretta'lar denizle buluştuktan sonra hızla uzaklaştı. Kuşadası'nda denizaltı fotoğrafçılığında uzman Dr. Rüştü Kirman ve ekibi, bir kaplumbağanın sırtına geçici kamera bağlayarak, denizle buluşmayı kaydetti.

DEKAMER 110 KAPLUMBAĞAYI TEDAVİ ETTİ
DEKAMER Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Yusuf Katılmış, 4 erkek kaplumbağanın doğal yaşam alanlarına gönderildiğini belirterek, "Didim ve Kuşadası bölgesinden yaralı olarak bize geldikleri için yine bu bölgeden gönderiyoruz. Bu gönderdiklerimizle birlikte, DEKAMER'de bugüne kadar 110 deniz kaplumbağasının tedavisi tamamlandı. Kaplumbağaların kumsal üzerinde yavaş hareketleri onların sıkıntılı olduğunu göstermiyor. Erkek kaplumbağalar karaya çıkmazlar, kara ile bağlantıları, ilişkileri yoktur. Deniz içinde yaşar, deniz içinde beslenirler. Sadece dişiler yumurta bırakmak için karaya çıkarlar. O nedenle dişiler karada nasıl hareket edeceklerini ne yapacaklarını bilirler, ama erkekler nasıl hareket edeceklerini bilmezler. Bu nedenle denize daha yavaş gittiler. Denize ulaştıklarında sorun yaşamadan hızla uzaklaştılar" diye konuştu.

VATANDAŞLAR DUYARLI
EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü ise deniz ekosistemi için çok önem taşıyan dört kaplumbağanın sağlıklarına kavuşturulup, denize bırakılmasının çok önemli olduğunu söyledi. Sürücü, "Kuşadası kıyılarında ve çevresindeki denizlerde vatandaşlarımızın duyarlılığı sayesinde bulduğumuz yaralı deniz kaplumbağalarını EKODOSD, Milli Parklar ve Doğa Koruma Müdürlüğü iş birliği ile DEKAMER'e gönderiyoruz. Orada tedavisi ve rehabilitasyon süreci sona eren bu dört caretta yine bu bölgeden denize bırakıldı. Deniz ekosisteminin en önemli canlıları olan carettaları koruma hem de yuvalama çalışmalarımıza devam ediyoruz" diyerek, vatandaşların yaralı deniz canlılarını gördüğünde haber vermelerini istedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız