birgün

17° AÇIK

Kütüphaneci, yazar ve araştırmacı Aydın İleri yaşamını yitirdi

Türk Kütüphaneciler Derneği eski Genel Başkan Yardımcısı ve araştırmacı-yazar Aydın İleri, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

GÜNCEL 22.01.2022 10:43
Kütüphaneci, yazar ve araştırmacı Aydın İleri yaşamını yitirdi
Abone Ol google-news

Kütüphanecilik Bilim Uzmanı Aydın İleri, koronavirüs nedeniyle 44 yaşında hayatını kaybetti.

Aynı zamanda SOL Parti İstanbul İl Örgütü Üyesi olan İleri'nin hayatını kaybettiği haberini SOL Parti PM Üyesi Alper Taş sosyal medya hesabından duyurdu.

Taş, "Covid yine aramızdan güzel bir kardeşimizi, arkadaşımızı, yoldaşımızı aldı. #Aydınİleri bizimle yaşayacak" dedi.

İleri'nin cenazesinin 23 Ocak Pazar, saat 14.00’da Maltepe Gülsuyu Cemevi’nden kaldırılacağı öğrenildi.

Aydın İleri kimdir?

1977 yılında Kadıköy’de doğdu.1998 -2002 yılları arasında İ.Ü Edebiyat Fakültesinde Kütüphanecilik Anabilim dalında lisans eğitimini, 2011 yılında M.Ü Bilgi ve Belge Yönetimi Yüksek Lisans eğitimini başarıyla tamamladı.

Aydın İleri’nin 2006 yılında yayınlanmış “Eşekle Gelen Aydınlık” isimli bir araştırma inceleme kitabı, (Anfora Yayıncılık) 2010 yılında yayınlanan “Olimpos Öyküleri” isimli ortak öykü kitabında bir öyküsü, (Yitik Ülke Yayınları) “80’lerde Çocuk Olmak” ve “90’lar Çocuk Mu Genç mi?” isimli kitap çalışmalarında bir deneme-anısı, (Yitik Ülke Yayınları) bulunmaktadır.

İstanbul’da yaşayan Aydın İleri halen STK’larda gönüllü çalışmalarını sürdürmekte Türk Kütüphaneciler Derneği (TKD) Genel Başkan Yardımcısı Okul Kütüphanecileri Derneği (OKD) Basın ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesidir. Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği ve Çocuk Müzeleri Derneği üyesidir.

Kütüphaneci Filiz Yüksel İleri ile evli, Umut Barış İleri’nin babasıdır.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun