birgün

5° KAPALI

Kuzen Sedat Varank: Sanki bedavaya almışız

Kamudan aldığı iki ihale ile gündeme gelen Sedat Varank, kuzeni olan Bakan Mustafa Varank’ın ve ablası olan Bakan Yardımcısı Fatma Varank’ın ihalelerde bir dahli olmadığını söyledi, “Sanki bedavaya almışız” diye konuştu. Sedat Varank'ın "Benim hanım da solcu" ifadelerine gönderme yapan AKP'li Şamil Tayyar ise, "Rahatladım" dedi.

GÜNCEL 02.12.2022 10:07
Kuzen Sedat Varank: Sanki bedavaya almışız
Abone Ol google-news

Bakan Mustafa Varank’ın kuzeni Sedat Varank, BirGün’ün gündeme taşıdığı ihaleleri ardından açıklama yaptı. “Sanki bedavaya almışız” diyen Sedat Varank, “Bu ihalelerde kaçak, hırsızlık, uğursuzluk ihtimali olabilir mi?” diye sordu.

Sedat Varank, BirGün’den İsmail Arı’nın iki haberiyle kamuoyunun gündemine geldi. Bu iki habere göre Sedat Varank, Emlak Konut’un Bodrum’daki deniz manzaralı bir arazi ile Tuzla’da da yine Deniz manzaralı bir arazinin ihalesini kazandığı bildirildi.

Hakkındaki haberlerin ardından Sözcü gazetesine konuşan Sedat Varank, kuzeni olan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile ablası olan Çevre Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank’ın ihalelere bir dahli olmadığını söyledi.

“Emlak Konut halka açık bir şirket. TC vatandaşı olan herkesin girebileceği bir ihale ve canlı yayınlanıyor” diyen Sedat Varank, “Sanki ‘Buradan parayı vurdular' gibi hava estiriliyor. 25 yıldır inşaat işi yapıyorum, mimarım. ‘10 milyarlık iş aldı, 4 milyar Emlak Konut'a, 6 milyar cebe' falan diyorlar. Bu işin 3.5 milyar maliyeti, finansı var. Ben devlete fazladan 1.5 milyar para veriyorum. Sanki bedavaya almışız” ifadelerini kullandı.

‘BIRAKALIM DA TAKSİ ŞOFÖRLÜĞÜ MÜ YAPALIM’

Kuzeni Mustafa Varank ABD’deyken de inşaat işi yaptığını belirten Sedat Varank, “Yok Mustafa Varank işi verdi, Fatma Varank işleri aldı… Ablamın da dahli yok. Bunlar davetiyeli değil, normal herkesin girebileceği işler” diye konuştu.

Sedat Varank, şöyle devam etti: “Emlak Konut ablamın hükmü olmayan bir yer, ona bağlı değil. Ağabeyim sigortacı. Bir kuzenim taksi şoförü. Mustafa Varank bakan olduktan sonra makamına bir kere gittim. Ablamın yanına 2 defa gittim. Girdiğimiz ihalelerde büyük, dev firmalar var. Bu ihalelerde kaçak, hırsızlık, uğursuzluk ihtimali olabilir mi? Neymiş? Soyadımız Varank'mış, bize de yazık. Bırakalım da taksi şoförlüğü mü yapalım!”

‘BENİM EŞİM SOLCU’

Öte yandan “Siyasette hiç bulunmadım” diye belirten Varank, “Ailece birbirimize bağlı insanlarız. Benim hanım da solcu. Bana ‘Sedat bir şey mi yaptın?' diye soruyor. Yahu diyorum, her şey açık. Biz evimizden işimize gidip gelen insanlarız” ifadelerini de kullandı.

AKP MKYK ÜYESİ TAYYAR: RAHATLADIM

Sedat Varank’ın yaptığı açıklamalar, AKP cephesinde yankı buldu. AKP MKYK üyesi Şamil Tayyar, Sedat Varank’ın açıklamalarına gönderme yaparak, “Emlak Konut ihaleleriyle gündeme gelen Sedat Varank, içini Sözcü’ye dökmüş. ‘Benim hanım da solcu’ demiş. Rahatladım” ifadelerini kullandı.

kuzen-sedat-varank-sanki-bedavaya-almisiz-1095352-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol