birgün

23° AÇIK

DÜNYA 01.08.2020 08:45

Kuzey Akım-2 krizi sürüyor

Kuzey Akım-2 krizi sürüyor

Dış Haberler Servisi

Rusya’yla ‘Kuzey Akım-2’ enerji hattı işbirliği nedeniyle Almanya’yla gerilim yaşayan ve bu nedenle ülkedeki askerlerini geri çekme kararı alan ABD’ye tepki mesajları geldi.

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, askerleri çekme kararının “transatlantik ilişkilere zarar vereceğini” savunarak, “Bu, Alman-Amerikan ilişkilerini sıkıntıya sokacak bir süreç” dedi. Yeşiller Partisi Meclis Grup Başkanı Katrin Göring-Eckardt da “Amerikalıların, askerleri yerine Almanya ve Avrupa’daki nükleer silahlarını geri çekmesi daha iyi olurdu” eleştirisini yöneltti.

AVRUPA’YA ÇAĞRI

Washington yönetiminin aynı zamanda projede yer alan şirketlere dönük yaptırım kararlarını da gündeme getirmesi projenin finansörlerinin tepkisini çekiyor. Avusturyalı OMV şirketi CEO’su Rainer Seele, Avrupa ülkelerini Kuzey Akım-2 nedeniyle yaptırım tehditleri yönelten ABD’ye karşılık verme çağrısı yaptı. Seele, “Avrupalı bir şirket olarak, Avrupa’nın yatırım cazibesini kaybetmemesini sağlayacak önlemler alınmasını bekliyoruz” dedi.

9.5 milyar avro maliyetindeki projenin finansmanının yarısı Rus şirket Gazprom tarafından sağlanıyor. Geri kalanı ise Avrupalı ortakları olan Alman Wintershall and Uniper şirketi, Hollandalı-İngiliz Shell şirketi, Fransız Engine şirketi ve Avusturya’nın OMV şirketi tarafından karşılanıyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız