birgün

21° AÇIK

Kuzey Kıbrıs hükümeti istifa etti

UBP Genel Başkanı ve Başbakan Ersan Saner, hükûmetin istifasını Cumhurbaşkanı Tatar'a sunduğunu açıkladı.

DÜNYA 13.10.2021 12:10
Kuzey Kıbrıs hükümeti istifa etti
Abone Ol google-news

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Ersan Saner, UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinin istifasını Cumhurbaşkanı Tatar'a sunduğunu açıkladı. Saner, “Meclis’te yaşanan nisap sorunu, hükümet ortağı iki partide yaşanan gelişmeler ve hükümet içinde ortaya çıkan bazı sorunların istifasını getirdiğini” belirtti.

Saner, istifayı sunması sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Hükümetin daha fazla sürdürülebilir olduğunu düşünmüyorum" dedi.

Çok zor bir dönemde hükümet kurduklarını belirten Saner, bugün itibariyle görevi bıraktığını söyledi, hükümet ortaklarının Meclis'te kendi içindeki sayıyı sağlayamadığına dikkati çekti.

İstifayı Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın değerlendireceğini anlatan Saner, Tatar'ın izleyeceği tutumun çok önemli olduğunu söyledi. Saner ayrıca UBP'nin erken seçime en hazır parti olduğunu da sözlerine ekledi.

MUHALEFET LİDERLERİNİN MESAJLARI

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Başbakan Ersan Saner’in Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a hükümetin istifasını sunması nedeniyle sosyal medyadan bir paylaşımda bulundu.

"Hayal aleminden gerçek dünyaya dönüş!” ifadelerini kullanan Erhürman, “Olmayan hükümet olmadığını nihayet idrak ederek istifa etti!” dedi.

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay da sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Memlekete zerre faydası dokunmayan bu mefta yamalı bohça hükümet şimdi defnediliyor. Halkın, memleketin gözü aydın” dedi ve “Bu memleket sahipsiz değildir” ifadelerini kullandı.

SANER'DEN YAZILI AÇIKLAMA

Ersan Saner, istifası ardından şu yazılı açıklamayı yaptı:

“Herkesin bildiği üzere Ulusal Birlik Partisi, Demokrat Parti, Yeniden Doğuş Partisi üçlü koalisyonu, kovid-19 salgını şiddetli bir şekilde tırmanırken Cumhuriyetçi Türk Partisi ile Halkın Partisi’nin hükümet etme sorumluluğundan kaçmaları üzerine, bir anlamda zorunlu olarak kuruldu.8 Aralık 2020’de koalisyon protokolü imzalanır 19 Aralık 2020’de Cumhuriyet Meclisi’nden güvenoyu alırken de belirttiğim üzere hükümetimizin en temel amacı salgının ve onun getirdiği ekonomik sıkıntıların en az sıkıntı ile atlatılması idi.

Ben, bizlere dışardan ve içeriden yaşatılan tüm sorunlara rağmen bu iki konuda başarılı olduk.

Pandemi ile mücadelede dünyanın en iyi beş ülkesinden biriyiz.

Anavatan Türkiye ile imzaladığımız İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü sayesinde ekonomimizin sorunlarının aşılması ve yeni bir kalkınma sürecine girme bakımlarından ciddi bir güvence sağlamış durumdayız.

Hal böyleyken Ekim ayı başından itibaren yeni dönem çalışmalarına başlayan Meclisimizin toplanmasında nisap sorunu yaşıyoruz.

Bu da halkımıza icraatları gerçekleştirmek ülkenin çeşitli ihtiyaçlarını gidermek adına yapmamız gereken yasa çalışmalarını engellemektedir.

Son olarak erken seçim tarihinin belirlenmesi için iyi niyetle yaptığımız önerinin de reddedilmesi göstermiştir ki bu Meclisin çalışması için muhataplarımızdan gereken anlayış ve desteği göremeyeceğiz.

Bunlara ek olarak koalisyon ortağı iki partinin içinde yaşanan sorunlar vardır.Dolayısı ile Meclis’te yaşanan nisap sorunu, hükümet ortağı iki partide yaşanan gelişmeler ve hükümet içinde ortaya çıkan bazı sorunlar istifayı gündemime almama neden oldu.

Bu noktadan hareketle Sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaret ederek hükümetin istifasını kendilerine sundum.

Bu noktada şunların çok değerli halkımız tarafından bilinmesini hassaten rica ederim; Ben tüm uzlaşmacı, demokrat, kimliğimle bu hükümetin Devletimiz, Ülkemiz, Halkımız için başarılı olması, her hangi bir şaibeye adının karışmaması, ker kesimin, herkesin kucaklanması için elimden gelen her şeyi bana yapılan tüm haksızlıklara, komplolara, engelleme girişimlerine karşın yaptım.

Bundan sonrası, Sayın Cumhurbaşkanımızın, Meclisimizin, Parlamentomuzun ve Halkımızın takdirine kalmıştır.8 Aralık’tan bu yana benimle birlikte bu ülkeye hizmet etmek için katkı sağlayan herkese, büyük destek ve anlayışını gördüğüm Anavatan Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay ve diğer Türkiye Cumhuriyeti Bakanları’na teşekkürlerimi ifade eder, saygılarımı sunarım.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol