birgün

24° AÇIK

Kuzey Kıbrıs’ın BM’ye sunduğu çözüm paketinin ayrıntıları ortaya çıktı: 6 maddelik öneri

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İsviçre'nin Cenevre kentinde 5+1 formatındaki gayriresmi Kıbrıs konulu konferansın ikinci gününde Birleşmiş Milletler’e Kıbrıs'ta kalıcı çözüm için 6 maddeden oluşan bir öneri sundu. Tatar'ın çözüm önerisine Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres'in böyle bir çözümün görüşülmeyeceğini aktardığı öğrenildi.

DÜNYA 28.04.2021 20:24
Kuzey Kıbrıs’ın BM’ye sunduğu çözüm paketinin ayrıntıları ortaya çıktı: 6 maddelik öneri
Abone Ol google-news

İsviçre'nin Cenevre kentinde devam eden 5+1 formatındaki gayriresmi Kıbrıs konulu konferansında Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs'ta kalıcı çözüm için 6 maddeden oluşan öneriyi BM Genel Sekreteri Guterres'e sundu.

AA’nın aktardığı bilgiye göre, konferansın ikinci gününde Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk tarafının çözüm önerisini Guterres'e sundu. "Kıbrıs Türk tarafının sürdürebilir bir anlaşma için önerisi" başlığıyla sunulan öneride, şu ifadeler yer aldı:

"Kıbrıs Türk önerisinin özü, Kıbrıs Türk halkının özünde var olan egemen eşitlik ve eşit uluslararası statünün tanınmasıdır ve bu yolla Ada'daki iki mevcut Devlet arasında bir iş birliği ilişkisi kurulabilir. Bu, gerçekçi ve sürdürülebilir bir çözüme doğru sonuç odaklı ve belli bir zaman aralığını kapsayan müzakerelerin yolunu açacaktır."

Öneride, "devletin tüm niteliklerine sahip olan Kıbrıs Türk tarafı, Kıbrıs Rum tarafının sahip olduğu ve şu anda kullanmakta olduğu aynı haklara ve statüye sahiptir" denildi.

Guterres'e sunulan 6 maddelik öneride, iş birliğine dayalı ilişkinin şu ilke ve düzenlemelere dayanması gerektiğine vurgu yapıldı:

1- Genel Sekreter, Güvenlik Konseyi'nin iki tarafın eşit uluslararası statüsünün ve egemen eşitliğinin güvence altına alındığı bir kararı kabul etmesi için inisiyatif alacaktır. Böyle bir karar, mevcut iki Devlet arasında iş birliğine dayalı bir ilişki kurulması için yeni bir temel oluşturacaktır. ​​​​​​

2- Yukarıda belirtilen düzenlemeyle iki tarafın eşit uluslararası statüsü ve egemen eşitliği sağlandıktan sonra, BM Genel Sekreteri himayesinde karşılıklı olarak kabul edilebilir bir iş birliği anlaşması oluşturmak için sonuç odaklı ve belli bir zaman aralığına dayalı müzakerelere başlayacaklardır.

3- Müzakereler, iki bağımsız Devlet arasındaki gelecekteki ilişkilere, mülkiyet, güvenlik ve sınır düzenlemesinin yanı sıra AB ile ilişkilere odaklanacak.

4- Müzakereler, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin yanı sıra uygun olduğu hallerde, gözlemci olarak AB tarafından desteklenecektir.

5- Herhangi bir anlaşma bağlamında, iki Devlet karşılıklı olarak birbirini tanıyacak, üç Garantör Devlet bunu destekleyecektir.

6- Bu müzakereler sonucunda varılacak herhangi bir anlaşma, iki Devlette ayrı olarak eşzamanlı referandumlarda onaya sunulacaktır.

Öte yandan Heyetler BM Cenevre Ofisi'nde devam eden konferansta günün ikinci oturumu için TSİ 20.00'da yeniden buluşacak. BM Genel Sekreteri Guterres, akşam da heyet başkanları onuruna gayriresmi akşam yemeği verecek.

Konferans yarın sona erecek.

GUTEREES: İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜMÜ GÖRÜŞMEYECEĞİZ

Cenevre'de devam eden Kıbrıs müzakerelerinde ikinci güne geçilirken ilk gün Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın iki devletli çözüm önerisine Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in böyle bir çözümün görüşülmeyeceğini aktardığı öğrenildi.

Kıbrıs Postası'ndan Ulaş Barış'ın haberine göre, Tatar'ın, Genel Sekretere kendi tezlerini büyük bir açıklıkla anlattığı ve masaya iki devletli çözüm formülünü koyduğu kaydedildi. Ancak Guterres'in böylesi bir çözüm formülünün "BM mandası içinde görüşülmesinin mümkün olmadığını", kendisinin böylesi bir çözümü görüşemeyeceğini Tatar'a ilettiği belirtildi.

Guterres'in ayrıca toplantıda, böylesi bir çözüm modelinin Avrupa Birliği tarafından da kabul edilmediğini Tartar'a aktardığı da ifade edildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol