birgün

6° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 16.08.2019 11:25

Kuzey Kore, Güney Kore'yle müzakereleri sonlandırdı

Kuzey Kore, Güney Kore'nin ABD'yle ortak askeri tatbikatına tepki göstererek müzakereleri sonlandırdığını açıkladı.

Kuzey Kore, Güney Kore'yle müzakereleri sonlandırdı

Kuzey Kore askeri tatbikatları nedeniyle Güney Kore ile müzakereleri sonlandırdığını açıkladı. Kararın ardından Pyonyang'ın füze denemesi gerçekleştirdiği öne sürüldü.

Pyongyang yönetimi, ABD ve Güney Kore'nin geçen hafta başlayan ortak askeri tatbikatına tepkili. Bunu bir "savaş hazırlığı" olarak nitelendiriyor. Bu nedenle de müzakereleri sonlandırma kararı aldı.

Yapılan açıklamada, "Nükleerden arınma müzakerelerindeki açmaz, tatbikat yapma kararı nedeniyle tamamen Güney Kore'nin suçu" ifadesi kullanıldı.

Kuzey Kore son bir ayda 6 füze denemesi gerçekleştirdi. Altı gün önce de Japon Denizi'ne iki kısa menzilli balistik füze fırlatmıştı.

Güney Kore ordusundan yapılan açıklamada, Kuzey Kore'den fırlatılan iki roketin 30 kilometre yükseldiği ve 230 kilometre yol katettiği belirtildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız