birgün

27° PARÇALI BULUTLU

ÇEVRE 27.08.2019 09:19

Kuzey Marmara Otoyolu’nu kapatacak karar

Kuzey Marmara Otoyolu’nu kapatacak karar

HABER MERKEZİ

Kuzey Marmara Otoyolu ve bağlantı yolları için çok sayıda araziyi kamulaştıran Karayolları Genel Müdürlüğü, istimlak bedellerini ödeyemedi. Çatalca’daki bir arazinin bedeli iki uyarıya rağmen ödenmeyince kamulaştırma işlemi iptal edildi. Şimdi arazi sahiplerinin, otoyolu kapatma hakkı doğdu. Bu karar binlerce mülk sahibini ilgilendiriyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü, Kuzey Marmara Otoyolu ve bağlantı yollarını kapsamında kaldığı için, Çatalca Nakkaş Mahallesinde yer alan bir arazinin acele kamulaştırılması için Çatalca 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, 23 Mart 2018’de, araziye acele el konmasına, mülk sahiplerine 1 milyon 245 bin 881 TL ödenmesine hükmetti. Karayolları, bu bedeli ödedi. Ardından Karayolları, aynı mahkemede, bedel tespit ve tescil davası açtı. Yapılan bilirkişi incelemesinde, taşınmaza 3 milyon 88 bin 880 TL değer biçildi. Mahkeme ilk ödenen bedel bu miktardan düşüldükten sonra farkın mülk sahiplerine ödenmesine karar verdi. Karayolları, iki kez 15’er günlük süre tanındığı halde ödeme yapmayınca açtığı tescil davası, bu yıl 25 Mart’ta reddedildi. Karayolları’nın başvurusunu inceleyen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 5. Hukuk Dairesi, 27 Haziran’da, yerel mahkemenin acele kamulaştırma kararının kaldırılmasına, ödenen 1 milyon 245 bin 881 TL’lik bedelin iadesine karar verdi.

Kamulaştırmayı iptal edilmesiyle arazinin sahiplerine ‘müdahalenin meni’ davası açarak, yola kapatma hakkı doğdu. Haber Merkezi

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız