birgün

29° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 06.07.2018 09:57

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi: Hazine garantisi neredeyse projenin maliyetine ulaştı

14.5 milyar dolarlık maliyeti olan Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’ne sağlanan 2.7 milyar dolarlık yeni taahhütle Hazine’nin ödeme garantisi verdiği dış borcun tutarı 11.3 milyar dolar oldu

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi: Hazine garantisi neredeyse projenin maliyetine ulaştı

NURCAN GÖKDEMİR nurcangokdemir@birgun.net @nurcangokdemir

Hazine Müsteşarlığı, iktidarın gözde şirketlerine ihale edilmesi, borçlarının üstlenilmesi ve geçiş garantisi verilmesi ile “rant, yandaş” tartışmalarına konu olan Kuzey Marmara Otoyolu’nun 2.7 milyar dolarlık dış borcu için daha ödeme taahhüdü verdi.

Sayıştay’ın bütçeye olan yükü, bugüne kadar araç sayısı ile ölçülen garantilerin parasal karşılığının yapım maliyetlerinin iki katından daha fazla olması, döviz kuru üzerinden olan borçlarının muhasebeleştirilmesindeki eksiklikler nedeniyle uyarılarda bulunduğu proje için verilen borç üstlenim taahhüdü proje maliyetine yaklaştı. Hazine Müsteşarlığı’nın verilerine göre, 2017 yılı içerisinde Kuzey Marmara Otoyolu Projesi Kınalı-Odayeri ve Kurtköy Akyazı kesimlerinin finansmanı kapsamında toplamda 2,7 milyar ABD Doları tutarında dış finansmana Hazine tarafından borç üstlenim taahhüdü sağlandı. Bu taahhütlerle birlikte, Kamu-Özel Sektör İşbirliği çerçevesinde yürütülen projeler için Hazine Müsteşarlığı tarafından verilen borç üstlenim taahhüt tutarı 2017 yılsonu itibarıyla 11.3 milyar dolara ulaştı.
kuzey-marmara-otoyolu-projesi-hazine-garantisi-neredeyse-projenin-maliyetine-ulasti-483521-1.
Hazine Müsteşarlığı verilerine göre, Kamu Özel İşbirliği modeli ile yapılan projelerin toplam maliyeti ile Hazine garantisi verilen kredi tutarları şöyle:

»1.2 milyarlık Avrasya Tüneli Projesi’nin 960 milyon dolarlık kredisi,

»2.9 milyarlık Kuzey Marmara Otoyolu Projesi Odayeri-Paşaköy (3. Boğaz Köprüsü) Projesi’nin 2.3 milyarlık kredisi ile 528 milyonluk proje maliyetinin 420 milyonu ,

»6.3 milyarlık Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve bağlantı Yolları Dahil) Otoyolunun 4.9 milyar doları,

»1.3 milyar dolarlık Kuzey Marmara Otoyolu Kınalı-Odayeri kesiminin 1 milyar doları,

»2.2 milyar dolarlık Kuzey Marmara Otoyolu Kurtköy-Akyazı Kesimi projesinin 1.6 milyar doları.

Böylece, Hazine Müsteşarlığı, proje bedeli 14 milyar 555 milyon ABD Doları olan projenin 11 milyar 318 milyon liralık kredi tutarını ödemeyi taahhüt etti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız