birgün

2° PARÇALI BULUTLU

Kuzey Ormanları’nda talanın fotoğrafı: Ağaçlar kesildi, onlarca vinç kuruldu

GÜNCEL 05.12.2022 06:30
Kuzey Ormanları’nda talanın fotoğrafı:  Ağaçlar kesildi, onlarca vinç kuruldu Fotoğraf: BirGün
Abone Ol google-news

İsmail ARI

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yeşil alan olacağını” söylemesine rağmen İstanbul’da boşaltılan askeri arazilerde talan son hız devam ediyor. Bu yıl boşaltılan ve Emlak Konut’un 2 bin 114 daire, 141 villa ve 56 ticari alan inşa ettirdiği Çınarköy projesi tüm itirazlara rağmen sürüyor.

Kuzey Ormanları’nın da başlangıcı olarak kabul edilen eski askeri araziye çok sayıda vinç kuruldu. İş makinelerinin ile vinçlerin aralıksız çalıştığı ve ağaç katliamının sürdüğü arazinin uzaktan görüntüsü ise tepki çekti. Ağaç kesimini gizlemek için de kışla arazisini çevreleyen duvarların üzerine yaklaşık iki metre yüksekliğinde paravanlar yerleştirmişti.

YILLARDIR TALAN EDİLİYOR

2019 yılında da Çekmeköy Kışlası’nın 187 bin 750 metrekarelik kısmı imara açılmıştı. Ardından da Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın gerçekleştirdiği ihaleyi DAP Holding iştiraki Eltes İnşaat ve İstlife İş Ortaklığı aldı ve inşaat projesine Ormanköy adı verildi. Yapımı devam eden projeyle araziye ticari üniteler, konutlar, eğitim tesisi, sosyal ve kültürel tesis alanları inşa ediliyor.

Öte yandan askeri araziden Kuzey Marmara Otoyolu için 2016 yılında da 5 kilometrelik bir bağlantı yolu geçirilmişti. Yolla beraber yüzlerce ağaç da katledilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol