birgün

16° PARÇALI AZ BULUTLU

Kuzu’ya şantaj, Emniyet’e rüşvet

SİYASET 14.08.2021 04:00
Abone Ol google-news

İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerif Zindaşti ile geçen yıl korona nedeni ile yaşamını yitiren AKP’li Anayasa Profesörü Burhan Kuzu arasındaki iddialar bitmiyor. Son olarak Zindaşti’nin, telefonunda Kuzu’ya ait mahrem fotoğrafları tuttuğu anlaşıldı. Burhan Kuzu, tuzağa çekildi ve şantajla iş yaptırıldı.

AKP’Lİ YAKIN ÇEVRE

Kuzu’yu, Zindaşti ile tanıştıran isim ise eski AKP Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Aliye Uzun. Zindaşti, 2016’da tutukluyken, Uzun’un kendisine 500 bin lira karşılığında vatandaşlık alabileceğini, AKP'de çevresi olduğunu söylediğini aktarmıştı. Uzun’un Zindaşti’ye hem başka kadınları, hem de kendini pazarladığı da iddianameye yansıdı.

HERKESLE İÇLİ DIŞLI

Kendini bir iş kadını olarak tanıtan Aliye Uzun, fiyatı 50 bin dolar olan çeşit çeşit pahalı marka çanta taşıyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan First Lady Emine Erdoğan’a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan, AKP’li Nihat Zeybekçi’ye ve Özlem Zengin’e geniş bir fotoğraf arşivi var.

ÇÖKEN KURUMLAR

Sedat Peker’in Kuzu ve Zindaşti ilişkileri kapsamındaki ifşaları, Türkiye’deki karanlık tabloyu netleştirdi. Bürokrasinin, bir uyuşturucu baronuna teslim olduğu anlaşıldı. Külliye’den iş bitirildiği ortaya çıktı. Çiftçiye kredi vermeyen bankaların, mafyanın arkasında olduğu görüldü. Adli Tıp’ın sahte rapor dağıttığı şüphesi yayıldı.

ÇÜRÜME KUZU İLE BAŞLAMADI!

Yargıdan emniyete, tepeden tırnağa bir çürüme. Fakat çürüme Kuzu ile başlamadı! Kuzu’ya şantaj yaparak iş bitiren uyuşturucu baronu Zindaşti, emniyet, organize işler biriminde de rüşvet ile yolunu açtı! 26 Mayıs 2021’de Zindaşti davasının 2’nci duruşması İstanbul Adliyesi’nde görüldü. Dava 28 Eylül’e ertelendi.

UYUŞTURUCU DOSYASINDAN İSİM ÇIKARTTIRAN POLİS MÜDÜRÜ

Zindaşti’ye emniyetten bilgi sızdıran 3 polis dahil 20 kişinin yargılandığı davada, sanık polislerden Erkan Kocabaş şu ifadeleri kullandı: “Emniyet Müdürü Mustafa Kaymış ismi dosyadan Şube Müdürü Gaffar Demir’in talimatıyla çıkarıldı. Üst düzey bir polis, bir başka polisin ismini uyuşturucu dosyasından niye çıkarır?

ADI ÜSTÜNDE; ‘ORGANİZE İŞLER' BUNLAR

2016, İstanbul… Zorlu Center içindeki Raffles Otel. Naci Şerif Zindaşti ve Gaffar Demir buluşuyor. Demir, o dönem, Organize İşler Şube’ye bağlı tüm müdürlüklerinden Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı. Para dolu çantayı Demir’in şoförü alıyor. Ama bir aksilik var! Görüşme Emniyet İstihbarat Şube’nin takibine takılıyor.

KAMERA KAYITLARI VE FOTOĞRAFLAR SÜMEN ALTI EDİLDİ

Konu kapsamında hazırlanan dosya savcılığa intikal ediyor. Fakat çekilen fotoğraflar ve kamera kayıtları, ‘emniyet itibar kaybeder’ gerekçesi ile dosyaya konmuyor. Olay, emniyet içinde bomba etkisi yaratıyor. Huzursuzluk çıkıyor. Gaffar Demir kızağa çekilip, Kilyos Polis Okulu’na tayin ediliyor.

İHRAÇ KARARINI KİM GECİKTİRDİ?

Hakkında ihraç kararı da çıkıyor. Ancak o dönemin Emniyet Personel Şube Müdürü olan Necmettin Öztürk, bu kararı savsaklayıp, uygulanmasını geciktiriyor. Ona da soruşturma açılıyor. Ne var ki süre geçtiği ve karar zamanında uygulanmadığı için Demir hakkındaki ihraç kararı boşa düşüyor.

TANIDIK İSİMLER

Gaffar Demir’in, mafya lideri Alaattin Saral ve ekibi ile irtibatlı olduğu da iddianamelere yansıdı. Bitmedi! Zindaşti gibi Alaattin Saral ile yakınlık kuran Gaffar Demir’in ilişkileri tanıdık bir isme daha ulaşıyor: Avusturya’da tutuklu bulunan kara para aklayıcı Sezgin Baran Korkmaz!

KARIŞIK İLİŞKİLER

Başka neler oldu? Recep Ercan Keskin, Sivaslı bir ‘iş insanı!’ Keskin Holding’in sahibi! ‘Ana iş kolu’ mazot kaçakçılığı! Hürriyet Ankara Temsilcisi Hande Fırat’ın nikâh şahidiydi. S.B.K. ile aralarında bir şekilde sorun oldu. Olaya Gaffar Demir el koydu. Keskin, sahtecilik, kaçakçılık ve iş insanlarına ‘cemaat’ şantajı yapmaktan tutuklandı.

O DÜĞÜN!

Düğünden kısa bir süre sonraydı! Aslında Fırat’ın şahidinin Erdoğan olması bekleniyordu. Ama kendine istihbarat verildiği için o nikâha gitmediği iddia edildi. Keskin’e yapılan bir ‘çökme’ operasyonuydu! Bu nitelikteki bir operasyondan Erdoğan’ın haberi olması biraz tuhaf değil mi?

KIDEMLİ BAŞSAVCIYA BASKI

Aslında Demir ile tanışıklığı olan Keskin, büyük paralar karşılığında cezaevinden çıkabildi. Emniyetin, Gaffar Demir üzerinden ‘uyuşturucu baronları ve kara para aklayıcıları ile gerçekleştirdiği akçeli işler’ ve ‘çökme operasyonları’ dosyalara yansıdı. Fakat polis soruşturmalarına bakan kıdemli başsavcıya büyük baskı yapıldı! Dosyalar, askıda kaldı!

YEĞENİN KANKASI!

Daha eğlenceli tarafa yaklaştık. Demir’in kariyeri nasıl zirve yapmış, o zirvede kimler ile dostluk yaşanmıştı? Başbakan olduğu dönemde Erdoğan’ın koruma müdürüydü. Tabiri yerinde ise yeğen Ali Erdoğan ile kankaydı. Gaffar Demir’in emniyette önünü açan da o oldu.

ONA KÜÇÜK KAPRİSLER YAPIN!

Ali Erdoğan’ın, hasta olduğunu dile getirerek, Erdoğan’ın özel korumalığından istifası ile Demir’e ‘akçeli işlerden’ dosya hazırlanması aynı tarihe denk düşüyor. İnsanın aklına 'acaba bu hastalık değil de yeğen kaprisi miydi?’ sorusu ile birlikte, 'sonra ne oldu da tekrar göreve döndü’ sorusu geliyor!

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol