birgün

15° AÇIK

KYK, 'Cengiz Elektrik devletleştirilsin' diyen öğrencinin bursunu kesti!

Antalya'da 'CK (Cengiz-Kolin) Elektrik devletleştirilsin' eylemine katılan bir öğrencinin KYK'den aldığı burs kesildi.

GÜNCEL 06.04.2022 11:42
KYK, 'Cengiz Elektrik devletleştirilsin' diyen öğrencinin bursunu kesti!
Abone Ol google-news

Antalya'da düzenlenen ve "Bu faturaları ödeyemiyoruz, Cengiz Elektrik devletleştirilsin" içeriğiyle düzenlenen eylemlere katılan Hazal Üner adlı öğrencinin Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nden (KYK) bursu kesildi. Kendisine bir tebligatla iletilen bilgilendirmede gerekçe olarak "öğrenim özgürlüğünü ihlal ettiği" iddiası yer aldı.

soL Haber’den Özkan Öztaş’ın haberine göre, tebligatta faturaların pahalı olmasını eleştiren öğrenciye, "kamu düzenini bozduğu, terör ve anarşi faliyetleri"ne katıldığı suçlaması yapıldı. Ayrıca tebligatta öğrenciye tuhaf bir şekilde öğrenim özgürlüğünü engellediği suçlamasında bulunuldu. Konuya ilişkin soL Haber'e konuşan Üner, "Tebligatı görünce şaşırdım. Anayasal bir hak olan protesto hakkımı kullandım, konuyla ilgili hiç bir soruşturma ya da dava ile karşılaşmadım ama Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu'nun hakkımda kararını vermiş hemen" dedi.

Konuyla ilgili esas öğrenim hakkını engelleyenlerin fahiş fiyatlarla elektrik faturaları kesen şirketler olduğunu söyleyen Hazal Üner, "Faturalar yüzünden birçok öğrenci çalışmak zorunda, gidip Cengiz'e Kolin'e soruşturma açabiliyorlar mı?" dedi.

Üner sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben sağlık öğrencisiyim, Antalya'da 4 kardeşim ve annemle birlikte yaşıyorum. Elektrikle ısınıyoruz.

Şubat ayında birçok ilde ve noktada gerçekleşen 'Elektrik üretim ve dağıtım şirketleri devletleştirilmelidir' eylemlerine katıldım, birkaç gün önce de tebligat geldi. 'Burs/kredi verilemeyecek hallerde' bulunmuşum dediklerine göre! Ben 'elektik pahalı, bu faturalar ödenemeyecek miktarlardadır, elektrik şirketleri devletleştirilmelidir' dediğim için bana 'öğrenim hakkını engellemişsin' diyorlar. Komik bile değil bu!

Esas eğitimi engelleyenler Cengiz-Kolinler'dir. Onlar yüzünden ısınmıyor, aydınlanamıyor her şeyden kısıyor, faturaları ödemek için çalışmak zorunda kalıyoruz. Yaşanan bu örnek bu düzenin acizliğinin bir kanıtı bence. O gün katıldığım eylemde söylediğimi bugün yine tekrar ediyorum: elektrik üretim ve dağıtım şirketleri devletleştirilmelidir, elektrik bir avuç zenginin sırtımızdan kâr ettiği bir alan olmaktan çıkarılmalıdır, bu en temel insani haklarımızdan biridir."

Antalya bölesindeki elektrik dağıtım işlerini üstenen Cengiz-Kolin ortaklığındaki CK Elektrik daha evvel Isparta'da yaşanan uzun elektrik kesintilerinde de gündeme gelmiş yaşanan can kayıpları nedeniyle eleştirilerin hedefi olmuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol