KYK yurtlarında son dönemde artan sorunlara her gün bir yenisi ekleniyor. Son olarak Sakarya Sapanca KYK Kız Yurdu’nda bir öğrenciye mermi isabet etti. Yurtta kalan öğrenciler, yaşadıkları sorunlara çözüm bulunması istedi.

KYK yurdunda kurşunla yaralandı
Kayhan Ayhan
kayhanayhan@birgun.net

Aydın’ın Efeler ilçesinde bulunan Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda asansörün düşmesi sonucu Zeren Ertaş adlı öğrencinin yaşamını yitirmesinin ardından gözlerin çevrildiği Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında sorunlar bitmiyor. 

Yemeklerden, güvenliğe kadar birçok sorunun yaşandığı yurtlarda bu kez bir öğrenci yorgun mermiyle yaralandı. 

Sakarya Sapanca KYK Kız Yurdu'nda 6 Haziran saat 00:20 sularında bahçedeki kamelyada oturan bir öğrenci omzunda ağrı hissetti. Omzunda kızarıklık ve sıyrık oluşan öğrenci, yere baktığında ise bir mermi gördü. Kısa bir süre sonra olay yerine jandarma ve sağlık personeli geldi. Jandarma olay yerinde bulunan öğrencilerin ifadesini alıp işlem başlattı. 

Olay yeri incelemesinde ilk bigilere göre yurt arazisine yakın boş bir araziden atış yapıldığı ve çevredeki bungalov arazilerine de yorgun mermi düştüğü tespit edildi. Söz konusu yurt binası daha önce de 3 öğrencininin içinde bulunduğu asansörün birkaç kat aşağıya düşmesiyle gündeme gelmişti. 

DENETLEME İSTİYORUZ 

Yaşadıkları olaylar nedeniyle can güvenliklerinden endişe duyan öğrenciler BirGün'e ulaşarak yurtta denetim yapılmasını talep etti. 

Öğrenciler, "Daha önce defalarca kez asansör düştü yurdumuzda. Anlaştıkları firma gelip baktıktan bir saat sonra tekrar bozuluyor öyle bir firmayla anlaşmışlar. Yılın çoğunda 2 bloklu ve 6'şar katlı yurtta idarenin beceriksizliği yüzünden asansörü kullanamadık doğru düzgün. Yemeklerimizden defalarca kez kıl vb. şeyler çıktı. Yakın zamanda yurtta asansör düştüğünde içinde kalan öğrenciler panik atak geçirdi. Olay yarel basına yansıyınca da öğrenciler tehdit edildi" diyerek yurtta yaşadıkları sorunları anlattı. 

CİMER'e toplu şekilde dilekçe gönderdiklerini de kaydeden öğrenciler, "Ama sonradan öğrendik ki gönderdiğimiz şikayetler bakanlık tarafından alt birime yani yurt idaresine yönlendiriliyormuş. Sonuç olarak şikayetler bize 'başımıza bela açmamamız, ayağımızı denk almamız' şeklinde tehdit olarak geri dönüyor. Bizler öğrenciler olarak yurdun denetlenmesini istiyoruz. Yurttaki kadın güvenlikler ahlak polisler gibi davranıyorlar. En ufak bir şeyden yakınacak olsak güvenlik görevlileri ismimizi alıp müdire hanıma iletmek istiyorlar" ifadelerini kullandı.