birgün

5° AÇIK

EĞİTİM 16.10.2019 12:19

KYK yurdunda öğrencilere yer bulunamadı: Bodrum katlar ve mescit yatakhane oldu

Artvin Çoruh Kız Yurdu’nda öğrenciler bodrum katında yatırılıyor. Yurt yönetimi, spor salonu, bodrum kata ve mescide yataklar yerleştirdi

KYK yurdunda öğrencilere yer bulunamadı: Bodrum katlar ve mescit yatakhane oldu

İSMAİL ARI

Artvin Çoruh Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurdu yönetimi, öğrencilerin yatması için bodrum katlara, spor salonuna ve mescide yataklar yerleştirdi. Öğrencilerin verdiği bilgiye göre yaklaşık 600 kişilik Çoruh Kız Yurdu’nun kapasitesinin artırılması için ek bina inşaatına başlandı. Yurt yönetimi, ek bina inşaatı tamamlanmadan öğrenci kayıtlarını almaya başladı.

Yeni döneme yetiştirilemeyen ek binaya kayıtları yapılan öğrenciler de sokakta kaldı. Yurt yönetimi “çözüm bulmak” amacıyla yurdun bodrum katlarına, mescide ve spor salonuna yarımşar metre aralıkla yataklar dizdi. Ek binaya kayıtları alınan öğrencilerin, binanın inşaatı tamamlanana kadar burada kalacağı bildirildi. Yurt yönetimi ise “Açıklama yapma yetkilerinin olmadığını” söyledi.

HAFTALIK 60 TL ÖDEYECEĞİZ

Yurdun bodrum katlarında kalan öğrenciler koşulların kötü olduğunu belirterek BirGün’e şunları anlattı:

“Yurda haftalık 60 TL ödeyeceğiz. Misafir öğrenci olarak görünüyoruz ve yemekhane yardımından da faydalanamıyoruz. Bizim kaldığımız kısımda duş alınabilecek sadece iki bölüm bulunuyor ve onlarca yatak dizdiler. Odalarda ise dört kişi için bir banyo bulunuyor. Tuvalet yeterli değil, dolaplarımız ve masalarımız yok. Bu koşullara bizi mahkum ettiler. Kalabileceğimiz yurt ve ev yok. Burada konut sayısı da yetersiz. Camları kendi imkanlarımızla kapattı perde bile yoktu. KYK yönetiminin bu duruma bir çare bulmasını bekliyoruz”

kyk-yurdunda-ogrencilere-yer-bulunamadi-bodrum-katlar-ve-mescit-yatakhane-oldu-637564-1.

kyk-yurdunda-ogrencilere-yer-bulunamadi-bodrum-katlar-ve-mescit-yatakhane-oldu-637565-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol