birgün

14° PARÇALI AZ BULUTLU

EĞİTİM 03.09.2019 21:30

KYK yurtları açılamadı

KYK tarafından yurtların 1 Eylül’de açılacağının açıklanmasına rağmen yurtların birçoğunun yemek ihalesi yapılamadı ve eksiklikleri tamamlanamadı. Açılamayan yurtların yanı sıra KYK yurtlarında yemek sürelerinin kısaltıldığı da bildirildi.

KYK yurtları açılamadı

İSMAİL ARI

Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı yurtların açılış tarihi olarak açıklanan 1 Eylül geçmesine rağmen 15 yurt açılamadı. Üniversitelerin açılmasına kısa bir süre kala aralarında Cebeci Erkek ve Kız Yurdu, Beştepe Yurdu, Çubuk Ulubey Yurdu'nun da bulunduğu 15 yurttaki öğrenciler başka yurtlara yönlendirildi. Hacettepe Üniversitesi Yerleşkesi içerisinde bulunan KYK yurtlarının, öğrencilere “Yemek ihalesi yapılamadığı için yemek veremiyor, yine de kalmak isterseniz gelin” açıklamasını yaptığı öne sürüldü.

Ankara Valiliği Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından 30 Ağustos tarihinde yapılan açıklamada yurtların 1 Eylül tarihinde açılamayacağı duyuruldu. Açıklamada, Ankara’da bulunan 15 yurdun “Henüz faaliyet hazırlığı içerisinde olan işleticilerin olduğu” gerekçesiyle ile bir tarihte açılacağı belirtildi.

AKSAKLIK BAHANESİ

Ankara Valiliği Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada “Üniversitelerin çoğunluğunun akademik takvimlerine göre yurtlarımız açılış tarihi olan 01 Eylül 2019 tarihinden geç açılacak olmaları, yurtlarda kesin kayıtlı olarak barınan öğrencilerin farklı zamanlarda gelecek olmaları ve henüz faaliyet hazırlığı içerisinde olan işleticilerin olduğu yurtlardaki kesin kayıtlı öğrencilerin, beslenme yardımından faydalandırılması hususunda ve herhangi bir aksaklığa meydan verilmemek kaydıyla İl Müdürlükleri yetkili kılınmıştır” dendi.

YEMEK SÜRELERİ DE KISALTILDI

KYK yurtlarında hafta içi 13.00’e kadar olan kahvaltı saatinin 12.00’ye, Hafta Sonu 14.00’e kadar olan kahvaltı saatinin ise 12.30’a düşürüldüğü öğrenildi. Akşam yemeği saatleri de 23.00’e kadar olmasına karşın yeni düzenlemeyle 22.30’a düşürüldü.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız