birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Laçın ele geçirildi

Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin diplomatik temasları devam ederken Aliyev, Laçın koridorunun ele geçirildiğini duyurdu. Kente Azerbaycan bayrağı dikildi.

DÜNYA 27.08.2022 06:30
Laçın ele geçirildi
Abone Ol google-news

Dış Haberler

Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin arasında barış görüşmeleri devam ederken Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Kısas Harekâtı olarak başlattığı operasyonla bölgedeki stratejik noktalara yönelik saldırılar sürüyor. Aliyev, Laçın şehri ile Zabuh ve Sus köylerinin Azerbaycan'ın kontrolüne geçtiğini duyurdu. Aliyev, Twitter hesabından, "26 Ağustos'ta biz Azerbaycanlılar, Laçın şehrine döndük. Azerbaycan Ordusu Laçın şehrinde konuşlandırıldı. Zabuh ve Sus köyleri kontrol altına alındı. Bu vesileyle tüm Laçılıları ve Azerbaycan halkını tebrik ediyorum. Yaşasın Laçın! Yaşasın Azerbaycan!" paylaşımında bulundu.

Azerbaycan askerleri, kontrol altına aldıkları Laçın kent merkezine bayrak dikti. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, şehre giren askerlerin komutanı, bayrak asılan binanın önünde Cumhurbaşkanı Aliyev'e hitaben, "Sayın Başkomutanım, emrinize binaen Azerbaycan ordusu Laçın şehri ile Zabuh ve Sus köylerini tam kontrol altına aldı. Laçın kent merkezinde Azerbaycan bayrağı dalgalanmaktadır. Yaşasın Azerbaycan. Yaşasın Başkomutan" ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile 31 Ağustos’ta Brüksel’de düzenlenecek toplantıda bir araya gelmesi planlanıyor.

ANKARA’DAN AÇIKLAMA

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada da Laçın şehri ile Zabuh ve Sus köylerinin "9 Kasım 2020 tarihli Üçlü Bildiri'de ifade edilen hususlar doğrultusunda devam eden süreç kapsamında Azerbaycan’a iade edilmiş olmasından mutluluk duyuyoruz" denildi.

NE OLMUŞTU?

2. Karabağ Savaşı sonrasında Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında 10 Kasım 2020'de imzalanan üçlü bildiri gereği, geçici olarak Rus güçlerinin kontrolüne verilen, Laçın şehri, Zabuh ile Sus köylerinin yer aldığı "Laçin koridoru" diye bilinen güzergahı hem Rus birlikleri hem de Ermeni nüfus terk etti. Bölge, Bakü yönetiminin kontrolüne geçti.

10 Kasım 2020 bildirisine göre, Azerbaycan 3 yıl içinde Karabağ'daki Ermeni nüfusun Ermenistan'a gidiş gelişlerinde kullanacağı ve Laçın şehrinin dışından geçen yeni yol inşa edecekti.

Azerbaycan, 32 kilometrelik bu yolu planlanandan erken tamamladı. Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde yaşayan Ermeniler, Ermenistan'a gidiş gelişler için yeni yolu kullanacak. Yeni yolun güvenliğini Rus unsurlar sağlayacak.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun