Laik eğitim yok sayılıyor

HABER MERKEZİ

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün pansiyonlu okullarda eğitim çalışması yapmasına tepki gösterdi.

Sendikadan yapılan açıklamada şunlar denildi:

“İsteyen öğretmenlerin katılımına açık tutulan ancak kadın ve erkek öğretmenlerin ayrıştırıldığı eğitim çalışmasının konu başlıklarında tefsir, hadis, fıkıh ve kelam okumaları gibi temalar yer almaktadır. Halbuki ‘öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimleri’ Personel Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütülen “hizmet içi eğitim” çalışmalarının konusudur. Ancak Din Öğretimi Genel Müdürlüğü adeta paralel bir Milli Eğitim Bakanlığı gibi çalışmakta ve eğitim politikalarının temel belirleyicisi haline getirilmektedir. Kaldı ki öğretmenlere verilmek istenen eğitimin içeriği de temel bir gerçeği gözler önüne sermektedir. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmenlerine verilmek istenen ‘tefsir, fıkıh, hadis ve kelam okumaları’ ile eğitimdeki dinselleştirme uygulamalarının ve laiklik karşıtı politikaların boyutu da ortaya koyulmaktadır.”

“Sendikamız laik ve bilimsel eğitimi ısrarla savunmaya devam edecektir. Ayrıca bir gerçeği daha hatırlatmak isteriz” denilen açıklamada “Gönüllülük esasına dayansa da öğretmenlerin dinlenmesi gereken bir dönemde eğitim çalışması planlamanın kabul edilebilir yanı bulunmamaktadır. Unutulmamalıdır ki MEB yöneticileri, öğretmenlerin ve öğrencilerin haklarını korumak, hukuka ve anayasaya uygun hareket etmek zorundadır! Bu gerçeği bugün yok sayanlara, yarın hukuk önünde hatırlatacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır” ifadeleri kullanıldı. Haber Merkezi