birgün

30° AÇIK

SİYASET 21.02.2020 00:02

Laik ve bilimsel eğitim talebine ceza

Laik ve bilimsel eğitim talebine ceza

Aycan KARADAĞ

Birleşik Haziran Hareketi öncülüğünde 13 Şubat 2015 tarihinde düzenlenen laik ve bilimsel eğitim boykotunda gözaltına alınan 91 kişiye hapis cezası istendi. İzmir 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 15’inci duruşmasında karar çıktı. Mahkeme, 81 kişiye 5’er ay hapis cezası verdi. Cezalara tepki gösteren davanın avukatlarından Semih Taşcan, bu kararın ifade özgürlüğüne saldırı olduğunu belirtti.

Boykot eylemine katılanların AYM’nin tanımış olduğu ifade özgürlüğünü kullandıklarını vurgulayan Av.Taşcan, yargılamayı yapan mahkemenin ise bu ifade özgürlüğünü kullanma hakkına saldırıda bulunduğunu söyledi.

Taşcan şunları söyledi:

“Şubat 2015’te Birleşik Haziran Hareketi öncülüğünde laik ve bilimsel eğitim için boykot düzenlendi. Bu boykot kapsamında tüm Türkiye’de eğitim boykotu ve basın açıklamaları yapıldı. Ancak o tarihte sadece İzmir’de polisin çok sert bir müdahalesi oldu ve 90 kişi gözaltına alındı. Aynı tarihte Birleşik Haziran Hareketi Yürütme Kurulu Üyesi olan Onur Kılıç, televizyona çıkıp boykot hakkında açıklama yapacaktı. Ancak o günün sabahında TEM tarafından evi basılarak gözaltına alındı ve tutuklandı. 91 kişinin yargılandığı davada orada olmadığını söyleyen birkaç kişi ve birkaç tane gazeteci hariç toplam 81 kişi hakkında ceza verildi. Cezaların gerekçesi henüz açıklanmadı.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız