birgün

29° AÇIK

GÜNCEL 12.12.2015 08:02

Laikliğe El Fatiha gericiliğe maşallah!

AYM, çocuklara yönelik cinsel istismar suçunu işleyenlerin en az 16 yıl hapisle cezalandırılmasını öngören TCK maddesini iptal etti. İHD Başkanı Türkdoğan, “AYM’nin kararı, ‘Tecavüzcün ile evlen’ zihniyetinin hukuksal altyapısını oluşturmuştur” dedi

Laikliğe El Fatiha gericiliğe maşallah!

BURCU CANSU burcucansu@birgun.net

Anayasa Mahkemesi (AYM), çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarına en az 16 yıl hapis cezası verilmesine ilişkin TCK hükmünü mahkemeye takdir yetkisi tanımadığı gerekçesiyle Anayasa’ya aykırı buldu.
AYM, TCK’nın 2014 yılında değiştirilen ve cinsel istismarı vücuda organ veya benzer bir cisim sokarak yapan şahıslara, en az 16 yıl hapis cezası verilmesini öngören 103’üncü maddesinin ikinci fıkrasını iptal etti.

CEZAYI FAZLA BULDU!
İptal gerekçesi şu şekilde ifade edildi:
“Ancak, mahkeme olaya özgü takdir marjı tanımayan ve onarıcı hukuk kurumları öngörmeyen kuralda düzenlenen ceza yaptırımının alt sınırının on altı yıldan aşağı olmamak üzere hapis cezası olarak belirlenmesi; fiilin farklı yaş kategorilerindeki mağdurlara karşı işlendiği veya failin de küçük olduğu ya da fiilden sonra mağdurun yaşının ikmali ile fiili birlikteliğin resmi evliliğe dönüşmesi gibi her bir somut olayın özellikleri dikkate alınarak ceza tayin edilmesi veya onarıcı adalet kurumunun uygulanması imkanının ortadan kaldırmakta ve bazı durumlarda somut olayın özellikleriyle bağdaşmayacak ve suçla yaptırım arasında bulunması gereken adil dengeyi ortadan kaldıracak ölçüde ağır cezaların verilmesi sonucunu ortaya çıkarabilecek bir niteliğe sahiptir.’’


‘ÖNLENEBİLMESİ ETKİSİZ KILINIYOR'
AYM’nin kararını eleştiren İnsan Hakları Derneği Başkanı Öztürk Türkdoğan, “AYM bu tür skandal kararlar vererek kadına ve özellikle de çocuğa yönelik şiddet ve cinsel istismarın önlenmesini etkisiz kılmaktadır. AYM, Anayasa’nın 90’ıncı maddesi gereği, kadının ve çocuğun insan haklarına göre Türkiye’nin onayladığı uluslararası sözleşmelere uymak durumundadır” dedi.

‘TECAVÜZCÜN İLE EVLEN'
AYM’nin 17 erkek üyesinden 9’unun oyu ile bu kararın alındığına dikkat çeken Türkdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“9 AYM üyesi tecavüz eden failin tecavüze uğrayan mağdur ile birlikte yaşayabileceğini ve evlenebileceğini açık açık belirterek adeta, ‘Tecavüzcün ile evlen’ zihniyetinin hukuksal altyapısını oluşturmuştur. Bu vahim bir durumdur. Bu karara karşı gelen 8 AYM üyesinin gerekçeleri dikkate alınarak, kanun koyucunun hukuka aykırı bu kararı etkisiz kılacak yeni bir düzenleme yapması gerekmektedir.’’

‘VİCDANLARDA YARA AÇTI'
CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlı Aka karara ilişkin yaptığı açıklamada, çocukların üstün yararının çocuğu ilgilendiren her konuda mutlaka göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade etti. Özellikle çocuğa yönelik bazı taciz ve tecavüz davalarında verilen kararların ülkenin vicdanında derin yaralar açtığını ifade eden Aka, “Umarım AYM’nin bu kararı vicdanı kanatan kararların artmasını sağlamaz. Herkes işlediği suçun cezasını çekmeli, ne eksik ne fazla’’ diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol