birgün

11° AÇIK

BİRGÜN DAİLY 31.10.2016 08:10

LATEST: Operation against executives of Cumhuriyet newspaper

LATEST: Operation against executives of Cumhuriyet newspaper

Houses of Cumhuriyet newspaper’s chief editor Murat Sabuncu and columnists Güray Öz, Hikmet Çetinkaya, Akın Atalay, Orhan Erinç and Musa Kart were raided by police earlier this morning.

Warrant of arrest has been issued for 13 executive professionals of the newspsaper.

CHP MP Barış Yarkadaş gave information with regards to the operation against Cumhuriyet newspaper from his personal twitter account at 6:39 in the morning saying: ‘An operation against Cumhuriyat newspaper has been launched. Murat Sabuncu has been taken into custody. Houses of Güray Öz and Akın Atalay are being searched now!’

Known for its affinity with AKP, Sabah newspaper announced the news as ‘Operation against executives of Cumhuriyet newspaper has been started with the reason of their support to terrorist organizations FETÖ and PKK’.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/cumhuriyet-gazetesine-operasyon-murat-sabuncu-gozaltina-alindi-133594.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol