birgün

13° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

BİRGÜN DAİLY 05.02.2017 12:41

Latest poll results on upcoming referendum in Turkey: ‘No’ votes are expected to be higher

Latest poll results on upcoming referendum in Turkey: ‘No’ votes are expected to be higher

According to the latest survey results of research institute Gezici, 35% of AKP constituents are expected to cast a ‘no’ vote at the upcoming referendum in Turkey.

Additionally, if the voter turnout gets high, a majority of ‘no’ votes in the referendum should not be a surprise, Gezici’s report indicates.

Having announced from his twitter account that around 58-59% of voters will say ‘no’, head of the institution Murat Gezici shared further details about the results of the latest research with BirGün reporter Zeynep Yüncüler.

According to these results, 65% of AKP constituents are in support of the proposed constitutional changes, which will bring about a shift to a presidential system in the country.

On the other hand, 95% of CHP constituents are against the proposed system. This ratio appears to be the same with regards to HDP constituents. However, around 20% of HDP constituents signal an intention to not vote in the referendum.
Nearly 70% of MHP constituents are also against the proposed presidential system.

Overall voter turnout is anticipated to be at around 85% for now. If this increases, ‘no’ votes are also expected to rise.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/gezici-beklenen-anketi-birgun-e-acikladi-hayir-surpriz-degil-145625.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol