birgün

25° AÇIK

Latmos Herakleia'sında arkeolojik kazılar başlıyor

Bafa Gölü kıyısındaki Latmos / Herakleia'da arkeolojik çalışmalar başlatılıyor.

BİRGÜN EGE 25.06.2021 13:01
Latmos Herakleia'sında arkeolojik kazılar başlıyor
Abone Ol google-news

Nevzat Çağlar TÜFEKÇİ

Mitolojide Ay Tanrıçası Selene ile Latmoslu çoban Endymion'a aşık olduğu yöre olarak bilinen Bafa Gölü kıyısındaki Latmos / Herakleia'da arkeolojik çalışmalar başlatılıyor. Milas Müzesi Müdürlüğünün başkanlığında, Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeliha Gider Büyüközer'in bilimsel sorumluluğunda başlatılacak çalışmalara Milas Ticaret ve Sanayi Odası da destek verecek.

Latmos / Herakleia'da bir hafta içinde başlatılacak arkeolojik çalışmalarda antik şehir kalıntılarında çevre temizliği, kurtarma kazıları ve çevre düzenlemeleri ile restorasyonlar yapılacak. Çalışmaların bilimsel sorumluluğunu üstelenen Doç. Dr. Zeliha Gider Büyüközer, "Şu anda ekibimizi oluşturup çalışmalarda kullanılacak araç gereci temin etmeye çalışıyoruz. Sanırım bir hafta içinde eksiklerimizi tamamlayıp çalışmaları başlatabiliriz. Latmos ve Herakleia gerek doğası, gerekse tarihi zenginliğiyle olağanüstü bir bölge. Böyle bir bölgede arkeolojik çalışmalara başlayacağımız için çok büyük mutluluk ve heyecan duyuyoruz" diye konuştu.

Latmos / Herakleia'da başlatılacak arkeolojik çalışmalar için MİTSO'yu ziyaret ederek çalışmalarda kullanacakları araç gereç için destek isteyen Doç. Dr. Zeliha Gider Büyüközer, "Çalışma yapacağımız alan çok özel ve çok geniş bir alan. Burada yürüteceğimiz çalışmalar için başta yöre halkı olmak üzere herkesin, her kurumun ve bölgeye ilgi duyan herkesin desteğine ihtiyacımız var" dedi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de, Milas'ın en önemli tarihi alanlarından birisi olan Latmos / Herakleia'da arkeolojik çalışmaların başlatılacak olmasından memnuniyet duyduğunu ifade ederek "Odamızın olanakları ölçüsünde elimizden gelen desteği vereceğiz. Tarihe, arkeolojiye meraklı üyelerimizi de Herakleia kazılarına destek vermeye çağırıyorum" diye konuştu.

latmos-herakleiasi-nda-arkeolojik-kazilar-basliyor-891929-1.

LATMOS / HERAKLEİA

Latmos; Bafa Gölünün Ege Denizinin bir koyu olduğu çağlarda Güneybatı Anadolu'nun yerli halkı olan Karialılar tarafından kurulmuş bir liman şehriydi. Ancak Büyük Menderes Nehrinin taşıdığı alüvyonların birikmesi sonucunda koyun denizle bağlantısı koparak Bafa Gölü oluşmuştu. Böylece denizle bağlantısı kesilen Latmos giderek önemini yitirmeye başlamıştı. M.Ö. 4. yüzyılda Karia Satraplığına katılan Latmos'ta eski kentin yerine, yüzyılın sonlarında Herakleia kenti kurulmuştu. "Herakles"e (Herkül)'e adanmış şehir anlamındaki Herakleia gibi aynı adı taşıyan pek çok şehir olması nedeniyle ayırt etmek için yeni kurulan şehre Latmos Herakliası denilmeye başlanmıştı.

Alman Arkeolog Prof. Dr. Anneliese Peschow Bindokat'ın Bafa Gölünün kıyısındaki Latmos Heraklaiası'nın arkasında yükselen Beşparmak Dağlarında 1970'li yılların başlarından 2015 yılına dek sürdürdüğü yüzey araştırmaları sırasında M.Ö. 8 bin - 4 bin yıllarına ait çok sayıda kaya resimleri ile Hititlere ait bazı hiyoroglifler ve işaretler bulunmuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol