birgün

5° AÇIK

Lavrov: İran, Türkiye-Suriye normalleşme sürecine dahil olacak

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran'ın, Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi sürecine dahil olması konusunda anlaşmaya varıldığını bildirdi.

DÜNYA 31.01.2023 17:55
Lavrov: İran, Türkiye-Suriye normalleşme sürecine dahil olacak Fotoğraf: Depophotos
Abone Ol google-news

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye ile Suriye arasındaki ‘normalleşme’ sürecine İran’ın da dahil olacağını açıkladı.

Lavrov ile Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, başkent Moskova'daki görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi meselesine değinen Lavrov, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye ile ilişkileri normalleştirme politikasını desteklediklerini belirtti.

Lavrov, bu yöndeki çalışmaları geliştirmeye hazır olduklarını vurgulayarak “İran’ın bu çalışmaya dahil olma konusunda anlaşma sağlandı. Hem Rusya hem İran hem de Türkiye, Suriye meselesinin çözümüyle uğraşan Astana üçlüsü üyesi” dedi.

‘Adım adım ilerleme’ ile somut sonuçların getirildiğine dikkat çeken Lavrov, “Türkiye-Suriye ilişkilerinin iyileşmesini teşvik etme yönünde ilerideki temaslara Rusya ve İran’ın eşlik etmesinin mantıklı olduğunu düşünüyorum. Süre ve belirli format üzerinde çalışmalar sürüyor. Adım adım ilerleme ve her adımın küçük de olsa somut sonuçlar getirmesi gerektiği konusunda anlayış var” dedi.

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun