birgün

24° AÇIK

Lawyers of Turkey’s hunger-striking teachers taken into custody

BİRGÜN DAİLY 05.09.2017 17:20
Lawyers of Turkey’s hunger-striking teachers taken into custody
Abone Ol google-news

To protest the continued detention of Turkey’s dismissed and hunger-striking educators Nuriye Gülmen and Semih Özakça, the two teachers’ lawyers Engin Gökoğlu, Aytül Kaplan, and İpek Moral held a demonstration in front of the Justice Ministry in Ankara on the day of the opening of the new judicial term.

As a practice that has become a ‘norm’, the police in Ankara prevented the three lawyers from holding their peaceful demonstration and took them into custody.

They were released after giving testimony to the officers.

Gülmen and Özakça are two people among tens of thousands who lost their positions at public institutions in scope of the investigations and purge of the government in response to the failed coup of last summer. The two were arrested back in May, while they had left behind 75 days with their hunger-strike, which they started to demand their jobs back.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/nuriye-ve-semih-in-avukatlarina-gozalti-177916.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun