birgün

6° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 22.02.2021 11:56

‘Laz inadı virüs yayıyor’ diyen profesör AKP kongresinden çıktı

Karadeniz’de sosyal mesafe kuralına uyulmadığı için vakalarda artış yaşandığını belirterek, “Karadenizlilerin Laz inadı tuttu. Laz inadının cezasını hep birlikte çekeceğiz” diyen Ordu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Enginyurt'un tıklım tıklım dolu AKP kongresine katıldığı ortaya çıktı.

‘Laz inadı virüs yayıyor’ diyen profesör AKP kongresinden çıktı

Ordu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Enginyurt, son dönemde Ordu’da artan koronavirüs vakaları için “Karadenizliler’in laz inadı, cezasını hep birlikte çekeceğiz” diyerek bölge halkının toplu alanlarda bulunmasının, sosyal mesafe kurallarına uymamasının virüsün yayılmasında etken olduğunu söyledi.

Ancak Enginyurt'un bu sözleri söylemeden 2 gün önce AKP İl Kongresi'ne katıldığı ortaya çıktı.

Ordulular, virüsün ilde zirveye çıktığı bir dönemde yüzlerce kişinin bulunduğu AKP kongresine katılan Enginyurt'a, “Bunları söyleyenin kongrede ne işi var?” diyerek tepki gösterdi.

Sözcü’de yer alan habere göre, Enginyurt ise kendini şu sözlerle savundu: “1 senedir kongreler ertelendi. Nasıl esnaf kan ağlıyorsa, demokrasimizin de kan ağlamaması adına kongreler düzenlenmiştir.”

Sağlık Bakanlığı'nın en son açıkladığı ‘illere göre koronavirüs vaka sayısı' tablosunda Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ve Samsun ilk 5 sırada yer aldı. Saadet Partisi Giresun İl Başkanı Abdülkadir Bektaş, “Bunun sebebi AK Parti'nin yapmış olduğu il kongresi. Camilerde insanların yan yana saf tutması yasak. Ama AK Parti'nin kongresinde salonları lebaleb doldurmak serbest. Valimiz 'Tedbirleri sıkılaştıralım' dedi. Valim, bugün yine AK Parti'nin gençlik kolları kongresi vardı. Buna neden müsaade ediliyor? Müsaade edildiği için ilimizde salgın yayılıyor” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol