birgün

8° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 29.02.2020 10:14

Leman Ana sonsuzluğa uğurlandı

Adanalı devrimcilere yaptığı yardımlarla bilinen Leman Turhan son yolculuğuna uğurlandı

Leman Ana sonsuzluğa uğurlandı

Yakup Durmuş /Adana

Ömrünün 60 yılını Adanalı devrimcilere yardım etmekle geçiren Leman Turhan sonsuzluğa uğurlandı.

Adana’lı devrimcilerin anası Leman Turhan 20 Şubat Perşembe günü 80 yaşında hayata gözlerini yummuştu. Kabasakal mezarlığında defnedilen Leman Ananın cenazesine demokratik kitle örgütü, parti ve sendika temsilcilerinin yanı sıra kalabalık bir kitle katıldı.

Cenaze töreninde konuşan Rıza Aydın, Leman ananın Adana Devrimci Yol hareketinde mücadele veren devrimcilerin üzerinde büyük emeği olduğunu söyledi.

Aydın, “Ali İhsan Özer, Veli Eskili (Ali Yavuz), Behçet Dinlerler, Veysel Güney ve hatırlayamadığımız onlarca devrimcinin de anasıydı. Leman ananın oğlu Erdem Turhan Adana Cezaevi’nde öldürülünce Leman Ana adeta oğlunun mücadelesini kendisi üstlendi. Daha sonra Maksim Gorki’nin Ana romanında anlatıldığı gibi hepimizin anası oldu” diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız