birgün

33° AÇIK

Leman Fırtına yaşamını yitirdi

ARŞİV 02.04.2015 14:31
Leman Fırtına yaşamını yitirdi
Abone Ol google-news

İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) kurucularından aktivisit Leman Fırtına, dün gece saatlerinde yaşamını yitirdi. Fırtına, yaklaşık iki aydır İstanbul Haydarpaşa'daki Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) kanser tedavisi görüyordu.

Fırtına'nın cenazesi yarın ikindi namazının ardından Selimiye Mezarlığı'na defnedilecek.

12 Eylül'de hapishanelerde işkence gören yurttaşların sesini duyurabilmek için mücadele veren Fırtına, yaşamı boyunca insan hakları ve kadın özgürlükleri için mücadelesini sürdürdü.

1986 yılında 'Ayrımcılığa Karşı Kadın Sözleşmesi'nin imzacılarından olan Fırtına, 1987 'Dayağa Karşı Yürüyüş'de de en önde yer aldı. Leman Fırtına'nın oğlu Doğan, 12 Mart'ın gençlik liderlerinden biriydi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun