birgün

2° HAFİF YAĞMUR

DÜNYA 14.11.2021 22:58

Letonya'da aşısız vekillerin meclis çalışmalarına katılması yasaklandı

Letonya'da aşısız vekillerin meclis çalışmalarına katılması yasaklandı

Letonya Parlamentosunda alınan karar gereği yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı aşı olmayan milletvekillerinin meclis çalışmalarına katılmasının yasaklandığı bildirildi.

Hükümetin resmi internet sayfasından yapılan duyuruda, yasağın 15 Kasım Pazartesi'den itibaren yürürlüğe gireceği, bu süre içerisinde milletvekillerinin maaş alamayacağı belirtildi.

Açıklamada, yasağın Temmuz 2022'ye kadar geçerli olduğu vurgulanırken, yerel belediye meclis üyeleri için de yasağın geçerli olduğu kaydedildi.

Parlamento Hukuk Dairesi Başkanı Dina Meistere, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yasağın anayasaya uygun olmadığını söyledi.

Meistere, yasağın gerçeklerle ilgisi olmadığını ve sağlıklı milletvekillerinin görevden el çektirileceğini öne sürdü.

100 sandalyeli Letonya Parlamentosu’nda 9 milletvekilinin Covid-19 aşısı yaptırmadığı biliniyor.

Öte yandan, Letonya Sağlık Bakanlığının rakamlarına göre, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 763'e çıktı, vaka sayısı da 240 bin 340'a yükseldi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol