birgün

18° AÇIK

GÜNCEL 28.10.2020 13:58

Leyla Aydemir davasında yeni gelişme: Cinayetin arkasından miras kavgası çıktı

Kaybolduktan 18 gün sonra cansız bedeni bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir davasında gerekçeli karar açıklandı. Kararda, amca Yusuf Aydemir'in husumetli olduğu ağabeyini tehdit maksatlı Leyla'yı sakladığı, Leyla'nın saklandığı ambarda hayatını kaybetmesi üzerine de cansız bedenini dereye attığı kanaatine varıldığı belirtildi.

Leyla Aydemir davasında yeni gelişme: Cinayetin arkasından miras kavgası çıktı

Ağrı'da 15 Haziran 2018 tarihinde kaybolduktan 18 gün sonra cansız bedeni bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir davasında gerekçeli karar açıklandı.

Davanın 2 Ekim tarihinde görülen karar duruşmasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan amca Yusuf Aydemir'in husumetli olduğu ağabeyini tehdit maksatlı Leyla'yı sakladığı, olayın adli boyuta ulaşması nedeniyle korkup sakladığı yerden çıkaramadığı, Leyla'nın saklandığı ambarda hayatını kaybetmesi üzerine de cansız bedenini dereye attığı kanaatine varıldığı belirtildi.

İHA’da yer alan habere göre, Ağrı 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında amca Yusuf Aydemir 'çocuğa karşı kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Amca Musa Aydemir, baba Nihat Aydemir'in kuzeni Mehmet Ali Aydemir, köylüleri Besim Dursun, eşi Hatun Dursun, Yıldırım Artam ve eşi Ayşe Artam ise karar duruşmasında beraat etti.

CİNAYETİN ARKASINDAN MİRAS ANLAŞMAZLIĞI ÇIKTI

Ağrı 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce hazırlanan gerekçeli karar açıklandı.

Gerekçeli kararda, Leyla'nın babası Nihat Aydemir ile kardeşi Yusuf Aydemir arasında ailenin traktörünün kime ait olacağı ve babalarından miras kalan bileziklerin kimde kalacağı konusunda babaları yaşamını yitirdikten sonra bir anlaşmazlık yaşadıkları belirtildi.

YEĞENİNİ, AĞABEYİNİ TEHDİT ETMEK İÇİN KAÇIRMIŞ

Ağabeyini miras anlaşmazlığı konusunda tehdit etmek için yeğenini kaçırdığı belirtilen amca Yusuf Aydemir'in olayın adli boyuta ulaşması nedeniyle korkup sakladığı yerden çıkaramadığı, Leyla'nın saklandığı ambarda hayatını kaybetmesi üzerine cansız bedenini serin bir alanda beklettiği, aramaların gevşetilmesi ve normal hayata dönülmesini fırsat bilerek de cansız bedeni dereye attığı kanaatine varıldığı belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Kent merkezinde yaşayan Şükran- Nihat Aydemir çiftinin 7 çocuğundan 6'ncısı olan Leyla, Ramazan Bayramı dolayısıyla geldikleri dedesinin yaşadığı Bezirhane köyünde, 15 Haziran 2018 tarihinde kaybolmuş, Leyla'nın 18 gün sonra, köye 3 kilometre uzaklıktaki Kurudere mevkisinde cansız bedeni bulunmuştu. Cinayetle ilgili 1'i tutuklu 7 sanıklı davanın karar duruşmasında amca Yusuf Aydemir’e ağırlaştırılmış müebbet verilmiş. 6 sanık beraat etmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol