birgün

28° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 06.06.2020 08:39

LGBTİ+’lar polise güvenmiyor

Kaos GL’nin yayımladığı rapora geçen yıl 150 nefret suçu vakasından sadece 26’sı polise yansıdı. Raporda mağdurların başvurunun işe yaramayacağını düşündüğü belirtildi. Af Örgütü ise salgın dönemine Türkiye’de yaklaşık 700 bin ırkçı paylaşım yapıldığını açıkladı

LGBTİ+’lar polise güvenmiyor

HABER MERKEZİ

Kaos GL Derneği, ‘2019 Yılında Türkiye’de Gerçekleşen Homofobi ve Transfobi Temelli Nefret Suçları Raporu’nu yayımladı. Homofobi ve transfobi temelli nefret mağdurları, başvurunun işe yarayacağına inanmadığI için polise başvurmadı. Araştırma sonuçlarına göre 150 vakadan sadece 26’sı polise bildirildi. Geçen yıl bildirilen 150 vakadan 41’inde failler üç kişiden fazla olduğu açıklandı.

Mağdurlar en çok şu sebepler nedeniyle polise başvurmadıklarını söyledi:

>> Başvurunun işe yarayacağına inanmama
>> Polis tarafından aileye ya da medyaya ifşa edilmekten sakınma
>> Polis tarafından ayrımcılığa uğratılmak istememe

TEMELİ EŞİTSİZLİK

Bu yanıtların LGBTİ+’ların polis özelinde devlet organlarına duydukları güvensizliği işaret ettiğine değinilen raporda, herhangi bir yerde hedef haline gelebileceğini düşünen bireylerin derin bir dışlanmışlık ve güvensizlik duygusu yaşadıklarının altı çizildi. Raporda, bu durumun nefret suçlarının polise son derece az sayıda bildirilmesine neden olduğu aktarıldı.

Mevcut hükümetin nefret suçlarıyla ilgili mücadele stratejisi olmadığına değinilen raporda, suçların temelinde ise eşitsizlik olduğu vurgulandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız