birgün

23° AÇIK

LGBTİ+’ların ailelerinden Soylu’ya yanıt: Evlatlarımızın yanındayız, onları bağrımıza basıyoruz

LGBTİ+ aile örgütleri, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun LGBTİ+’ları hedef gösterdiği açıklamalarına yanıt verdi. Ortak basın duyurusu ile yayımlanan yanıtta, "LGBTİ+’lar bizim çocuklarımız, kardeşlerimiz, yeğenlerimiz, bizim evlatlarımızdır. Evlatlarımızı varoluşlarından ötürü dışlamıyor, aksine bağrımıza basıyoruz” denildi.

GÜNCEL 29.12.2021 14:55
LGBTİ+’ların ailelerinden Soylu’ya yanıt: Evlatlarımızın yanındayız, onları bağrımıza basıyoruz
Abone Ol google-news

LGBTİ+’ların aileleri yayımladıkları ortak basın duyurusu ile, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun "Türkiye Muhtarları Elele” projesi kapsamında yaptığı konuşamada sarfettiği, “Mahallenizde hangi anne baba, LGBT’nin bu ülkede yayılması, gelişmesi için size başvuruyor? Bir anne baba 'LGBT bu ülkede yayılsın’ Bizim çocuklarımız bu işlerle daha çok ilgilensin' diye bir tek kişi size başvurdu mu?” sözlerine yanıt verdi.

Aileler, Soylu'nun sözlerine tepki gösterek, “Evlatlarımızı varoluşlarından ötürü dışlamıyor, aksine bağrımıza basıyoruz” dedi.

Soylu'nun açıklamalarını üzüntüyle karşıladıklarını belirten ailelerin açıklamasında, “LGBTİ+ hakları, insan haklarıdır. İnsan haklarına saygı duyan herkesi evlatlarımızın varoluşlarını yaşama mücadelesine katkı sunmaya davet ediyor, bir İçişleri Bakanı’nın ülkesinde yaşayan insanları hedef göstermediği ve her yurttaşına eşit yaklaştığı bir ülkeyi temenni ediyoruz” denildi.

Ankara Gökkuşağı Aileleri Derneği (GALADER), LGBTİ+ Aileleri ve Yakınları Derneği (LİSTAG), Akdeniz Antalya Aileleri Grubu, Denizli LGBTİ+ Aileleri Grubu ve İzmir LGBTİ+ Aileleri Grubu tarafından yayımlana açıklama şöyle:

"İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 'Türkiye Muhtarları Elele' projesi kapsamında yaptığı bir konuşmada, 'Mahallenizde hangi anne baba, LGBT’nin bu ülkede yayılması, gelişmesi için size başvuruyor? Bir anne baba 'LGBT bu ülkede yayılsın’ Bizim çocuklarımız bu işlerle daha çok ilgilensin' diye bir tek kişi size başvurdu mu?' sorusunu dile getirdiğini medyada üzüntüyle okuduk.

Her şeyden önce 'LGBT’nin yayılması' diye bir şeyin söz konusu olmadığını söylemek istiyoruz. LGBTİ+ olmak bir yaşam tarzı, bir tercih değil, LGBTİ+ olmak bir varoluştur. İnsanlık tarihi kadar eski, insanlık coğrafyası kadar da yaygındır. LGBTİ+’lar vardır, kimse bir başkasını LGBTİ+ olmaya ikna edemez. LGBTİ+’nın yayılması değil ancak kendini gizlemeyip daha fazla görünür olduğu söylenebilir.

LGBTİ+’ların elbette anneleri, babaları, amcaları, teyzeleri, kardeşleri, yeğenleri de var. LGBTİ+’lar bizim çocuklarımız, kardeşlerimiz, yeğenlerimiz, bizim evlatlarımızdır. Evlatlarımızı varoluşlarından ötürü dışlamıyor, aksine bağrımıza basıyoruz.

Biz LGBTİ+ aileleri, evlatlarımız sayesinde dünyanın siyah ve beyazdan oluşmadığını öğrendik ve de dünyayı kaplayan kocaman bir gökkuşağının altında, her renge yer olduğunu biliyoruz. Tüm ayrıştırmacı konuşmalara ve hedef göstermelere rağmen bizler, temel hak ve özgürlüklerine sahip olabilmeleri için evlatlarımızın yanında yer almaya, onları olanca gücümüzle destelemeye devam edeceğiz çünkü çocuklarımız ne yalnız ne de yanlışlar.

LGBTİ+ hakları, insan haklarıdır. İnsan haklarına saygı duyan herkesi evlatlarımızın varoluşlarını yaşama mücadelesine katkı sunmaya davet ediyor, bir İçişleri Bakanı’nın ülkesinde yaşayan insanları hedef göstermediği ve her yurttaşına eşit yaklaştığı bir ülkeyi temenni ediyoruz."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol